Jest nowa koncepcja zagospodarowania spalonej kamienicy przy Wielkich Schodach
access_time 2023-11-24 11:08:00
Prezydent Tarnowa ma nowy pomysł na zagospodarowanie spalonej kamienicy przy Rynku 6. "Osobiście widzę tu rozszerzone funkcje sąsiedniego Pasażu Odkryć" - mówi Roman Ciepiela. Prezydent poinformował, że miasto wróciło do rozmów w sprawie nabycia ruin kamienicy od obecnych właścicieli.

Do pożaru kamienicy doszło w styczniu 2009 r. Ogień najprawdopodobniej zaprószyli bezdomni, którzy często szukali tam schronienia przed chłodem. Spalił się dach i częściowo pierwsze piętro, a w pogorzelisku znaleziono ciała dwóch osób. Początkowo prywatni właściciele planowali remont, a nawet rozbudowę budynku, skończyło się jednak tylko na zapowiedziach. W 2020 r. pojawiła się nadzieja, że kamienica dostanie drugie życie. Samorząd Tarnowa zadeklarował gotowość jej odkupienia i stworzenia w niej Centrum Dialogu z zimowym ogrodem. Przestrzeń w środku miała być wielofunkcyjna, otwarta, przeszklona. Planowano, że odbywałyby się tam konsultacje różnych środowisk, a mieszkańcy mogliby się spotkać i porozmawiać w innym niż restauracyjne otoczeniu. Ostatecznie jednak do transakcji nie doszło ze względu na cenę przejęcia, która była wyższa niż wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę.

Teraz, po trzech latach miasto wraca do rozmów z właścicielami. Jest też nowa koncepcja na zagospodarowanie rudery. Miałby tam powstać przyczółek Pasażu Odkryć.

- Teren przy Wielkich Schodach powinien być absolutnie zmieniony. Sam cierpię z tego powodu, bo widok jest zły i psuje wizerunek naszego miasta, dlatego podjąłem decyzję, iż w planach budżetowych, przede wszystkim w wieloletniej prognozie finansowej pojawiło się zadanie, które umożliwi nabycie tej nieruchomości w drodze postępowania administracyjnego dla potrzeb Tarnowskiego Centrum Kultury, które w swojej działalności prowadzi Pasaż Odkryć. Jest opracowana koncepcja, która jest już w dużej części uzgodniona z konserwatorem. Zachowuje ona część kamienicy przy Rynku, natomiast pozwala na większą ingerencję i swobodę architektoniczną w części poniżej kamienicy, przy Wielkich Schodach. Jeżeli to przedsięwzięcie by się powiodło, to mielibyśmy drugi etap Pasażu Odkryć, który bardzo dobrze został przyjęty, szczególnie przez uczniów, młodsze pokolenie, a jest miejscem popularyzacji nauki - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

A. Cichy / fot. T. Schenk, wizualizacja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821