Misyjny Jarmark z Aniołami już po raz 17. Tym razem w Tuchowie i Krakowie
access_time 2023-11-29 12:04:00
Jak co roku, w trzecią niedzielę adwentu (17 grudnia), na dziedzińcu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej w Tuchowie, odbędzie się Misyjny Jarmark z Aniołami. W tym roku środki uzyskane z tego świątecznego kiermaszu zostaną przekazane misjonarzom-redemptorystom posługującym w Mościskach na Ukrainie.

W tym roku będzie to już 17. edycja Misyjnego Jarmarku z Aniołami. Wydarzenie organizuje Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji, działające przy Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów. We współpracy z miejscowymi kołami gospodyń wiejskich, szkołami, instytucjami, firmami i osobami prywatnymi przygotowywane są m.in. ozdoby świąteczne, wypieki oraz wyroby takie jak kiełbasy, wędliny, pierogi, smalec czy klasztorny chleb. Wszystkie produkty wykonywane są ręcznie, a dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na konkretną placówkę misyjną prowadzoną przez Zgromadzenie Redemptorystów. W poprzednich latach wspomagano m.in.: Białoruś, Argentynę, Boliwię, Brazylię, Burkina Faso, Albanię, czy Ukrainę. Celem tegorocznego kiermaszu jest zebranie funduszy na pomoc misjonarzom-redemptorystom posługującym w Mościskach na Ukrainie.

- Mościska to kilkutysięczne miasteczko, położone tuż za naszą wschodnią granicą. Dla polskich redemptorystów to miejsce jest kolebką - w 1883 r. Sługa Boży o. Bernard Łubieński założył tam pierwszy klasztor zgromadzenia na ziemiach polskich po wypędzeniu przez Napoleona. Redemptoryści zainstalowali w tamtejszym kościele pierwszy w Polsce wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy i tym samym uczynili mościskie sanktuarium źródłem Jej kultu w naszej Ojczyźnie. We wrześniu tego roku ojcowie powrócili do Mościsk po 11 latach przerwy, zaś my chcemy materialnie i duchowo wesprzeć ich działalność - wyjaśnia br. Jakub Stanisz CSsR.

Rok 2023 przyniósł nowe wyzwania dla jarmarku. Jednym z największych było przeniesienie Seminarium Redemptorystów do Krakowa. Organizatorzy podkreślają, że chcą potraktować ten moment jako okazję do rozwoju i rozpowszechnienia idei Misyjnego Jarmarku z Aniołami w innych parafiach redemptorystów w Polsce, dlatego oprócz Bazyliki Matki Bożej w Tuchowie, wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się także przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na ul. Zamoyskiego 56 w Krakowie.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców do zaangażowania się w jarmark, także poprzez samodzielne wykonanie ozdób lub przygotowanie produktów spożywczych, które będą rozprowadzane na kiermaszu. W pomoc można się włączyć również poprzez wpłatę pieniędzy na internetową zbiórkę: https://zrzutka.pl/9rgrwn.

ac / fot. archiwum TNP

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821