Rząd ogłosił wyniki programu "Rozświetlamy Polskę". Gmina Żabno z największym wsparciem w regionie
access_time 2023-12-06 12:55:00
Rozstrzygnięto dziewiątą edycję Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych - „Rozświetlamy Polskę”. Małopolskim samorządom przyznano w sumie blisko 68 mln zł na 86 zadań.

O wsparcie z programu na realizację zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej mogły ubiegać się gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne. Operatorem programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a budżet stanowi około 1 mld zł. Dofinansowanie projektów wyniosło nawet 80 proc. wartości inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania, o jakie można było wnioskować to 4 mln zł.

W Małopolsce zrealizowanych zostanie 86 projektów. Gminy otrzymały dofinansowanie od blisko 55 tys. zł do prawie 3,2 mln zł. Największe wsparcie przyznano gminie Żabno - blisko 3,2 mln zł na modernizację infrastruktury oświetleniowej w celu poprawy efektywności energetycznej przez obniżenie energochłonności oświetlenia. Dotacja na podobnym poziomie trafi także do gminy Dąbrowa Tarnowska na wymianę nieenergooszczędnych lamp na terenie gminy oraz do gminy Liszki na modernizacje infrastruktury oświetleniowej.

Nieco niższe kwoty, w przedziale od 0,5 do 2 mln zł otrzyma 16 gmin. Wśród nich są m.in.: Szczurowa, Olesno, Pleśna, Radłów, Borzęcin i gmina Tarnów.

- Technologia oświetlenia LED charakteryzuje się niższym zużyciem energii w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną. Lampy LED mają również dużo dłuższą żywotność niż tradycyjne źródła światła. To z kolei przyczyni się do obniżenia kosztów ponoszonych przez gminy na utrzymanie i konserwację oświetlenia - podkreśla I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

ac / źródło MUW

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821