Jak przestać palić? Walka z nałogiem nie musi być trudna
access_time 2024-04-24 12:05:00
Rzucanie palenia to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Z tego powodu niektórym wydaje się, że misja ta z góry skazana jest na niepowodzenie. Nic bardziej mylnego! Dowiedz się, jak przestać palić. Istnieje wiele skutecznych sposobów na uwolnienie się od nałogu.

Zacznij od obserwacji swoich nawyków

Palenie papierosów to nałóg, który wiąże się z wieloma codziennymi przyzwyczajeniami. Pierwszy papieros podczas picia porannej kawy, kolejny – w drodze do pracy. Wiele osób sięga po papierosy w konkretnych momentach. Okazuje się jednak, że kawa bez papierosa jest o wiele smaczniejsza, a w drodze do pracy warto nacieszyć się świeżym, wiosennym powietrzem! Postaraj się zaobserwować swoje nawyki i spróbuj zmieniać je stopniowo, z dnia na dzień. Szybko przekonasz się, że wiele czynności nabiera o wiele większej wartości, jeśli nie towarzyszy im przysłowiowy "dymek". 

Postaw sobie realne cele

Jednym z powodów, dla których wielu osobom nie udaje się rzucić palenia, jest stawianie sobie zbyt ambitnych celów. Nikt nie oczekuje, że rzucisz palenie z dnia na dzień. Rozpisz sobie plan, zgodnie z którym będziesz ograniczał ilość papierosów w konkretnych dniach. Za tydzień możesz wypalać siedem papierosów, a za dwa tygodnie – tylko trzy. Realne cele o wiele łatwiej osiągnąć!

Nie kupuj papierosów

Zaskoczony? Być może, ale to chyba najprostszy sposób na rzucenie palenia. Kiedy nie będziesz miał przy sobie papierosów, po prostu… nie zapalisz. Jeśli jednak paczka cały czas będzie w Twojej kieszeni, z pewnością sięgniesz po nią kilka razy w ciągu dnia. Zaoszczędzone pieniądze wydaj na przyjemności. W końcu jesteś w trakcie trudnej walki, więc zasłużyłeś na nagrodę! Pieniądze, które zostaną w Twojej kieszeni, pozwolą na szybkie zgromadzenie naprawdę sporej kwoty, szczególnie jeśli kupowałeś jedną lub dwie paczki papierosów dziennie. Może udasz się do ulubionej restauracji albo pozwolisz sobie na weekendowy wyjazd za miasto? 

Pomyśl o swoim zdrowiu

To największa motywacja dla osób, które zastanawiają się, jak przestać palić. Nie ma co się oszukiwać – skutki palenia papierosów mogą być bardzo poważne. Mowa tu nie tylko o trudnościach z oddychaniem czy o przewlekłym kaszlu, ale też o nowotworach krtani, przełyku czy płuc. Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji, udaj się do lekarza i wykonaj niezbędne badania. Specjalista z pewnością potwierdzi, że to najwyższy czas na uporanie się z nałogiem. Prawdopodobnie podpowie Ci również, jak rzucić palenie. 

Rzucenie palenia nie musi być trudne!

Pomyśl o wszystkich osobach, które uwolniły się od tego niezbyt przyjemnego nałogu. Choć rzucanie palenia może być stresujące, a przy tym wiąże się ze zmianą codziennych nawyków, warto się na to zdecydować. Pamiętaj – tak naprawdę wystarczy kilka tygodni, aby raz na zawsze uwolnić się od papierosów. A kiedy to się uda, stan Twoje zdrowia zacznie się poprawiać. Zacznij od opracowania swojego indywidualnego planu, a następnie zrealizuj go krok po kroku. Na końcu czeka na Ciebie wspaniała nagroda, jaką jest życie w zdrowiu i dobrym samopoczuciu!

pl / fot. aptekacodzienna.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821