Oszust okradał seniorki metodą "na wypadek wnuczka". Wpadł, gdy dodzwonił się do... babci policjanta
access_time 2024-05-07 15:59:00
Tarnowscy policjanci zatrzymali 60-letniego mieszkańca Podkarpacia, który metodą "na wypadek wnuczka" wyłudził od 88-latki 20 tysięcy złotych. Mężczyzna próbował oszukać kolejną seniorkę, ale jego fortel z wnuczkiem się nie udał, bo w mieszkaniu kobiety przebywał jej prawdziwy wnuk - małopolski policjant.

Jak poinformowała tarnowska policja, do zdarzenia doszło 2 maja. Na telefon stacjonarny 88-letniej mieszkanki Tarnowa zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant. Oszust przekonał kobietę, że jej wnuczek spowodował poważny wypadek drogowy i aby uniknąć aresztu, musi zapłacić 20 tysięcy złotych kaucji. Seniorka przygotowała pieniądze i przekazała je nieznanemu mężczyźnie, który zgłosił się do niej osobiście.

Kolejną ofiarą przestępcy miała zostać 90-letnia mieszkanka Tarnowa. Oszust zastosował tę samą metodę, tym razem jednak próbował wyłudzić 450 tysięcy złotych. Niespodziewanie sam wpadł w pułapkę.

- W mieszkaniu seniorki przebywał jej wnuk - małopolski policjant. Ten szybko się zorientował, że do babci zadzwonili oszuści. Przekazał tę informacje dyżurnego tarnowskiej policji, który skierował pod wskazanym adres policjantów kryminalnych z Komisariatu Policji Tarnów-Centrum. W tym samym czasie oszuści nakazali przygotowanie paczki z gotówką i postępowanie zgodnie z ich instrukcjami. Tak też postępował wnuk tarnowskiej seniorki, który jednocześnie przekazywał wszystkie informacje będącym już na miejscu policjantom niemundurowym. Oszuści nakazali włożyć pieniądze do worka i pozostawić w umówionym miejscu - relacjonuje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Wnuk seniorki postępował zgodnie z telefonicznymi wytycznymi, ale do worka zamiast pieniędzy włożył pocięte gazety.

- Gdy worek został pozostawiony w umówionym miejscu, podszedł do niego mężczyzna i go zabrał. W tym czasie podeszło do niego dwóch policjantów i został on zatrzymany. Nie potrafił powiedzieć dlaczego zabiera ten worek. Podczas przeszukania dodatkowo policjanci odnaleźli pieniądze w kwocie odpowiadającej oszustwu, które miało miejsce kilka godzin wcześniej - dodaje rzecznik.

Zatrzymany mężczyzna to 60-letni mieszkaniec Podkarpacia. Podejrzany usłyszał już zarzut oszustwa na kwotę 20 tysięcy złotych i usiłowania oszustwa na kwotę 450 tysięcy złotych. Decyzją sądu został umieszczony w areszcie tymczasowym na okres 3 miesięcy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Śledczy podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

A. Cichy / fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821