Za darmo i bez skierowania. W kolejnej placówce w Tarnowie działa program badań przesiewowych raka jelita grubego
access_time 2024-05-09 11:48:00
Ośrodek Centrum Zdrowia Tuchów znajdujący się w Tarnowie przy ul. Edwarda Rydza-Śmigłego dołączył do grona placówek realizujących finansowany przez NFZ program badań przesiewowych raka jelita grubego. Łącznie program jest realizowany w 30 różnych lecznicach w całej Małopolsce. Ich adresy są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

W ubiegłym roku z programu profilaktycznej kolonoskopii skorzystało ponad 7,3 tys. mieszkańców Małopolski. U blisko połowy z nich wykryto różnego rodzaju niepokojące zmiany - polipy czy gruczolaki. W 48 przypadkach medycy potwierdzili nowotwór złośliwy.

- Dane gromadzone w Krajowym Rejestrze Nowotworów pokazują, że w 2021 r. rak jelita grubego był trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolan i drugim wśród Małopolanek. Długi czas rozwoju tej choroby ze zmian łagodnych daje nam realną szansę na zapobieganie jej. Warto więc pokonać strach i wykonać profilaktyczną kolonoskopię - mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

- Zależy nam, by korzystanie z programu badań przesiewowych raka jelita grubego było jak najłatwiejsze. Od maja finansujemy pracę kolejnych placówek odpowiedzialnych za jego realizację. Można się do nich zgłosić bez skierowania - wskazuje.

Od początku miesiąca program badań przesiewowych raka jelita grubego realizowany jest przez sześć nowych placówek w regionie. Małopolski NFZ podpisał umowy w tym zakresie z lecznicami z Krakowa, Wadowic oraz Tarnowa. W naszym mieście jest to ośrodek Centrum Zdrowia Tuchów działający przy ul. Edwarda Rydza-Śmigłego 5. Wykaz innych placówek, które realizują program znajdziesz tutaj.

Z badań przesiewowych raka jelita grubego mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały kolonoskopii oraz młodsze - w wieku 40-49 lat, jeśli ich bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita. Diagnostyka jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.

Poza programem badań przesiewowych raka jelita grubego, kolonoskopia finansowana przez NFZ wymaga skierowania. Może je wystawić m.in. lekarz rodzinny. Z analizy małopolskiego NFZ wynika, że w ubiegłym roku tego typu badanie wykonano u ponad 40 tys. Małopolan. To o 5 tys. więcej niż w 2022 roku.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821