Zmarł Jerzy Ruszel. Znany tarnowski artysta miał 68 lat
access_time 2024-05-31 13:23:00
W czwartek, 30 maja zmarł Jerzy Ruszel - znany tarnowski malarz, rzeźbiarz, pedagog. Miał 68 lat. W mediach społecznościowych wspominają go przyjaciele, koledzy po fachu, współpracownicy i miłośnicy jego twórczości.

"„Spieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą…” Wspominamy dziś naszego PRZYJACIELA, wspaniałego CZŁOWIEKA i wielkiego artystę Jerzego, który odszedł tak nagle i niespodziewanie w piękny, majowy dzień, dzień pełen słonecznego światła, by pójść w stronę Światła Doskonałego… Jerzy Ruszel często odwiedzał nasze muzeum, a od ponad 15 lat uczestniczył w każdym, kolejnym Integracyjnym Plenerze Malarskim przywożąc najpierw młodzież z tarnowskiego ”plastyka”, gdzie był pedagogiem i nauczycielem malarstwa, a później jako opiekun Twórczego Klubu Seniora, który działa przy parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Tarnowie. Podczas tych plenerów opiekował się wszystkimi jego uczestnikami. Delikatnie, z ciepłym uśmiechem i zawsze dobrą artystyczną radą podchodził do każdego, do każdej powstającej na plenerze pracy. Podpowiadał, robił drobne korekty, nawiązywał rozmowy, które często nie miały końca. Robił to z potrzeby serca, taki był, dzielił się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem. Za każdym razem podczas tych plenerów znajdował też czas by utrwalić na płótnie piękno architektury naszego zamku i innych zabytkowych obiektów będących w pobliżu [...]" - taki wpis pojawił się dzisiaj na profilu Muzeum Zamku w Dębnie.

Artystę wspominają też koledzy po fachu.

"Jurek dziękuję za każde spotkanie, za każdą wystawę... za opowieści przy kawie, za wsparcie i za marzenia...za uśmiech i pokorę, której mi tak brak. Brak mi słów żeby wyrazić smutek i żal...widzę Cie w myślach na jachcie, który sam zbudowałeś i w plenerze w pełnym słońcu, malującego. Dziękuję i żegnaj..." - napisał Tomasz Głowacz, tarnowski artysta i konserwator zabytków.

Jerzy Ruszel urodził się w 1956 roku. Był absolwentem Liceum Plastycznego w Tarnowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1984 uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i tam pracował jako asystent do 1991 roku. W 1988 r. otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa. Dwa lata później, w 1990 r., otrzymał III nagrodę na wystawie „Rzeźba Roku” w Krakowie . Po przeprowadzce do Tarnowa rozpoczął pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych.

Był artystą wszechstronnym, zajmował się projektowaniem, malarstwem, rzeźbą, aranżacją wnętrz, uczył rysunku i malarstwa. Posiadał ogromny dorobek w różnych dziedzinach sztuki, m.in. współuczestniczył w realizacji pomników w Krakowie np. pomnika ku czci robotników poległych w strajkach. Był autorem wielu projektów wnętrz. Miał na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Krakowie, Tarnowie, Norymberdze, Hamburgu, Paryżu, Beziers. Uczestniczył również w międzynarodowym festiwalu sztuki we Francji „ChARTres - Croisement des Arts - festival 2018”. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Jednym z jego ostatnich dzieł był maszkaronek Filmowiec znajdujący się przy kinie Marzenie.

ac / fot. źródło UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821