W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygra?
access_time 2024-06-07 12:25:00
W niedzielę, 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będziemy wybierać 53 europosłów. "Konsekwencje podejmowanych w Europarlamencie decyzji dotykają Polski, każdego z nas i będą dotykać jeszcze mocniej w przyszłości. Właśnie dlatego te wybory są tak istotne" - przekonywał w czwartkowym orędziu prezydent RP Andrzej Duda.

- W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, ponownie wybierzemy polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. O tym, że to niezwykle ważne wybory, przekonujemy się każdego dnia. Pakt migracyjny czy Zielony Ład budzą obecnie olbrzymie emocje społeczne. Konsekwencje podejmowanych w Europarlamencie decyzji dotykają Polski, każdego z nas i będą dotykać jeszcze mocniej w przyszłości. Właśnie dlatego te wybory są tak istotne. Bo to my, Polacy, możemy w tym właśnie dniu wskazać swoich przedstawicieli, którzy będą w naszym imieniu podejmowali najważniejsze decyzje. Dla Polski, ale i dla całej Europy - mówił w czwartkowym orędziu prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że Europa znajduje się teraz w kluczowym, historycznym momencie.

- To najbliższe lata zdecydują, w jakim kierunku będzie podążać cała Unia Europejska. Czy będzie to, jak chcieli ojcowie założyciele Wspólnoty, Europa ojczyzn, która szanuje historię, kulturę, tradycję i tożsamość poszczególnych państw członkowskich, czy też będzie to scentralizowane europejskie państwo, jak chcieliby tego brukselscy biurokraci, gdzie unijne traktaty będą zmieniane przez wielkich, a wpływ Polski na podejmowanie najważniejszych decyzji ograniczany - powiedział.

W Parlamencie Europejskim zasiada 720 europosłów, którzy są przedstawicielami 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

W Polsce głosowanie odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 rano do 21 wieczorem. W wyborach do Europarlamentu wybierzemy 53 europosłów. Podczas głosowania otrzymamy listę z kandydatami ubiegającymi się o mandat. Ważny głos to postawienie znaku „X” w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chcemy zagłosować. Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Tarnowianie głosują w okręgu nr 10, który obejmuje województwa małopolskie i świętokrzyskie. Pełne listy kandydatów znajdują się tutaj.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821