Tragedia na plebanii w Tarnowie. Nie żyje młody ksiądz
access_time 2024-07-08 09:55:00
Na plebani w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie znaleziono zwłoki 37-letniego księdza. "Nic nie wskazuje na udział osób trzecich w zdarzeniu" - poinformował prok. Mieczysław Sienicki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Nie żyje 37-letni ks. Mariusz Kmak z diecezji tarnowskiej. Ciało duchownego znaleziono w jego mieszkaniu na plebanii w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie.

- Nie ujawniono żadnych śladów, które wskazywałyby na działanie osób trzecich. Nie było śladów włamania, plądrowania czy obrażeń na ciele. Mieszkanie było zamknięte od wewnątrz - mówi prok. Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Ks. Mariusz Kmak pochodził z miejscowości Wawrzka w gminie Grybów (pow. nowosądecki). Święcenia kapłańskie przyjął w 2013 r. z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W tym samym roku ukończył studia teologiczne na Wydziale Teologicznym w Tarnowie - sekcji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a następnie trafił do swojej pierwszej parafii w Żabnie. Od początku swojej posługi kapłańskiej angażował się w duszpasterstwo niepełnosprawnych ruchowo. W 2016 roku decyzją ks. bp Andrzeja Jeża został skierowany na studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii. Od 2021 roku pracował jako notariusz w Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie, a od 2023 roku także jako kierownik kancelarii tegoż sądu.

Przedwczesną śmiercią kapłana wstrząśnięci się wierni, jego znajomi i przyjaciele. W mediach społecznościowych wspominają go jako "wspaniałego kapłana i człowieka", "pełnego humoru, radości i serdeczności".

"Ksiądz Mariusz, będąc nie tylko kapłanem, ale także oddanym strażakiem, z pasją i poświęceniem służył naszej społeczności. Jego obecność w naszych szeregach była nieoceniona - łączył w sobie duchową mądrość z bezinteresowną pomocą na rzecz bliźnich. Ksiądz Mariusz był przykładem człowieka, który z oddaniem i sercem angażował się w każde zadanie. Jego ciepło, uśmiech i gotowość do pomocy pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Jego odejście to ogromna strata dla całej społeczności OSP Wawrzka oraz wszystkich, którzy mieli zaszczyt go znać. Pozostanie w naszych sercach jako wzór do naśladowania i człowiek, który żył dla innych"- napisali strażacy z OSP Wawrzka.

Dzisiaj (8 lipca) o godz. 17.15 w kościele pw. Ducha Świętego w Żabnie odbędzie się różaniec w intencji śp. ks. Mariusza Kmaka.

A. Cichy / fot. OSP Wawrzka

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821