IPN szuka wolontariuszy, którzy dotrą do ofiar niemieckich represji oraz ich rodzin
access_time 2024-11-04 12:14:00W Tarnowie briefing prasowy poświęcony kampanii informacyjnej o projekcie straty.pl odbył się w miejscu nieprzypadkowym - przy ul. Konarskiego 2, gdzie niedawno na murze Zakładu Karnego odsłonięta została, ufundowana przez IPN, tablica upamiętniająca polskie więźniarki, które w dwóch transportach trafiły do największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet KL Ravensbrück. Dr Michał Wenklar (na zdj. po lewej stronie) - zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN i prok. Waldemar Szwiec - naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu apelowali o pomoc w rozwijaniu portalu. Zachęcali do korzystania z portalu oraz do zgłaszania informacji o swoich bliskich, krewnych, znajomych, zamordowanych lub represjonowanych przez Niemców, a nieujętych w bazie.
Baza straty.pl, która od lat jest uzupełniana przez archiwistów IPN zawiera obecnie ponad 5,5 miliona rekordów. Obejmuje ona ofiary egzekucji, więźniów obozów koncentracyjnych i obozów pracy, deportowanych na roboty przymusowe, cywilne ofiary wojny, a także osoby zamordowane w wyniku pacyfikacji. W bazie można znaleźć dane: imię i nazwisko ofiary, dataę i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania, a także okoliczności śmierci, aresztowania lub deportacji.
Program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” IPN został zainaugurowany w 2006 r. z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Ośrodka „KARTA”. Początkowo realizatorem i koordynatorem projektu był Ośrodek "KARTA", później zajmowała się tym Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem i przy finansowym wsparciu IPN. Natomiast od stycznia 2022 r. program jest realizowany wyłącznie przez IPN.
Aby zostać wolontariuszem w IPN, należy mieć ukończone 18 lat i ważny dokument tożsamości. Trzeba też wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie straty.pl.
ac / fot. IPN