Dlaczego trzeba kultywować glebę?
access_time 2024-12-20 11:30:00
Kultywacja gleby to jeden z najstarszych zabiegów rolniczych, który początkowo przeprowadzany był z użyciem prymitywnych narzędzi. Dziś mamy do dyspozycji zaawansowaną technologię, dysponujemy również rozległą wiedzą na temat zasad kultywacji. Sprawdź, czym jest ten proces, dlaczego trzeba go przeprowadzać i jakie maszyny do tego służą.

Co to jest kultywacja gleby?

Kultywacja gleby oznacza jej poruszenie i przekopanie w taki sposób, aby skruszyć twardą warstwę wierzchnią, robić grudy i umożliwić przenikanie do gleby składników odżywczych oraz wody. W większości przypadków w trakcie kultywacji dochodzi nie tylko do przebicia pokrywy glebowej, ale także i do odwrócenia roli. Dzięki temu uzyskuje ona luźniejszą strukturę. W efekcie kultywowana gleba jest lepiej spulchniona. Jej drobinki, wcześniej ściśnięte na skutek działających na nie sił, stają się luźniejsze. W efekcie woda łatwiej przenika w głąb gleby i pozostaje w niej na dłużej. Łatwiejsze jest także zdeponowanie nawozów i środków ochrony roślin. Kolejnym skutkiem kultywacji jest pozbycie się chwastów, które mogłyby stanowić konkurencję dla sadzonych przez nas roślin.

Kultywowana gleba jest znacznie lepszym środowiskiem dla wzrostu. Związana w głębi woda uwalniana jest stopniowo, a wraz z nią składniki odżywcze. Rośliny mają do nich stały dostęp za pośrednictwem swoich systemów korzeniowych. Jednocześnie nie są zaduszane przez chwasty, dzięki czemu mogą osiągnąć maksimum swoich możliwości rozwojowych.

Więcej informacji o kultywacji gleby znajdziesz na blogu internetowego sklepu rolniczego Blaut-Rol. Tam też szukaj części zamiennych do maszyn wykorzystywanych na co dzień w gospodarstwach rolnych.

Dlaczego kultywowanie gleby jest niezbędne?

Kultywacja jest zabiegiem niezbędnym zarówno w rolnictwie, jak i w ogrodnictwie, choć w każdym z tych przypadków przeprowadza się ją na inną skalę i za pomocą odmiennych narzędzi. Podczas kolejnych sezonów użytkowania gleba staje się coraz bardziej ubita, przez co nie jest w stanie przyjmować i zatrzymywać wody. To dlatego w przypadku niekultywowanej gleby nawet wyczekiwane w trakcie suszy opady deszczu nie tylko nie przynoszą spodziewanych efektów, ale wręcz szkodzą, ponieważ strumyki deszczówki wypłukują składniki odżywcze. Dla roślin jest to oczywiście katastrofa. Korzenie mają coraz większą trudność z rozrastaniem się i z odnajdywaniem cennych surowców, niezbędnych do życia. Niedoświadczeni rolnicy czy działkowcy mogą przeżyć szok – brak kultywacji gleby sprawia, że nawet przy idealnych warunkach atmosferycznych i prawidłowo przeprowadzanym nawożeniu rośliny marnieją.

Jak to zatem możliwe, że w rejonach, gdzie człowiek nie interweniuje w glebę, rośliny mają się świetnie? Przyczyną jest sposób eksploatacji. Dla liczącej setki milionów lat gleby rolnictwo, którym paramy się zaledwie od kilkunastu tysięcy lat, jest zjawiskiem nowym, do którego zupełnie nie jest przystosowana. Jeśli więc chcemy osiągać korzyści z jej uprawy, musimy ją wspomagać.

Kultywator – maszyna do kultywowania gleby

Pierwsze w dziejach sezony uprawy gleby musiały się odznaczać wyjątkowym urodzajem. Bogata w składniki odżywcze, żyzna ziemia, stanowiła idealne środowisko dla roślin. Z czasem nawet już starożytni rolnicy zaczęli odkrywać, że intensywnie eksploatowana ziemia przestaje dawać tak obfity plon. Dzięki wnikliwej obserwacji i intuicyjnym rozumieniu pewnych procesów wynaleźli oni pierwsze, niedoskonałe metody kultywacji. Na początku ziemię przebijano i odwracano za pomocą wiązek gałęzi i chrustu. Obecnie dysponujemy już znacznie bardziej zaawansowanymi metodami kultywacji, adekwatnymi do intensywności upraw.

Maszyną służącą do kultywowania gleby jest kultywator, który może działać samodzielnie albo stanowić element agregatu uprawowego. Jego rolą jest rozdrobnienie skib pozostałych po orce, co jest szczególnie istotne (i szczególnie trudne) na zwięzłych i ciężkich ziemiach. Najważniejszą częścią kultywatora są redlice, które mogą spulchniać ziemię i usuwać chwasty na głębokości nawet do 40 cm.

Kultywatory nie są maszynami samojezdnymi – są zawieszane na ciągniku albo do niego doczepiane. Ich budowa jest dość prosta: to solidna rama z mocnymi zębami. Całość uzupełniają koła podporowe. Same zęby występują w różnych wersjach w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć i od rodzaju gleby oraz plonu, który został zebrany.

Chcesz dowiedzieć się więcej o procesie kultywacji gleby?
Informacji szukaj na https://www.blaut-rol.pl/blog/kultywacja-gleby-b57.html.

pl / fot. elements.envato.com

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821