Tarnowscy radni przyjęli "Bon dla pierwszaka". Ile wynosi nowe świadczenie, komu przysługuje i kiedy wejdzie w życie?
access_time 2025-04-25 11:00:00
Głosowanie nad uchwałą w sprawie "Bonu dla pierwszaka" poprzedziła długa dyskusja. Zbigniew Kajpus (PO) proponował, by rozszerzyć bon na dzieci klas 1-3, z kolei Józef Gancarz (PiS) przekonywał, że powinna być możliwość przeznaczenia świadczenia nie tylko na zajęcia sportowe, ale np. na zakup roweru dla dziecka. Ostatecznie wszyscy jednogłośnie poparli przygotowany projekt uchwały.
Program "Bon dla pierwszaka" zostanie sfinansowany z pieniędzy, które miasto zaoszczędziło m.in. po likwidacji całodobowej opieki lekarskiej w Punkcie Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi. Zapisano na niego 700 tys. zł. - Nie mamy więcej. Wszystkie środki na przeciwdziałanie alkoholizmowi i uzależnień są określone i znaczone. To noclegownia, PONON, opieka psychologiczna, grupy wsparcia dziennego - wyliczał prezydent Jakub Kwaśny - Deklaruję jednak, że po roku działalności programu, gdy zobaczymy jakie będzie zainteresowanie i czy wpływy ze sprzedaży alkoholu na terenie miasta Tarnowa rosną czy maleją, moglibyśmy wrócić do dyskusji o tym, czy poszerzyć ten program w przyszłości - dodał.
- Dajmy temu szansę, to program pilotażowy. Wszyscy chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób z niego skorzystało. Paradoks polega na tym, że z jednej strony chcemy przeciwdziałać alkoholizmowi, czyli chcemy, żeby tych osób uzależnionych było jak najmniej, z drugiej chcielibyśmy żeby tych pieniędzy [z "korkowego" - przyp. red.] było jak najwięcej. Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka - argumentował radny Maciej Aleksander.
Z programu "Bon dla pierwszaka" będą mogli skorzystać rodzice uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej, którzy rozpoczną edukację we wrześniu br. Świadczenie będzie przysługiwać osobom zameldowanym w Tarnowie oraz odprowadzającym w mieście podatki. Warunkiem jest, żeby zajęcia były prowadzone przez tarnowskie kluby sportowe, miejskie jednostki organizacyjne, działających w Tarnowie przedsiębiorców lub organizacje pozarządowe.
Aby otrzymać refundację kosztów udziału dziecka w zajęciach sportowych, rodzic powinien złożyć w Centrum Usług Społecznych wyciąg z zeznania podatkowego (PIT) za rok poprzedzający złożenie wniosku, zaświadczenie wydane przez dyrektora danej szkoły potwierdzające fakt uczęszczania dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej oraz dowód uiszczenia opłat za udział pierwszoklasisty w zajęciach sportowych (faktura, rachunek wraz z dowodami wpłaty). Należy także okazać listy obecności potwierdzające uczęszczanie dziecka w zajęciach.
Dodatkowo w ramach programu w klasach pierwszych szkół podstawowych realizowane będą zajęcia z zakresu profilaktyki, w tym m.in.: spotkania i warsztaty ze specjalistami oraz konkursy profilaktyczne.
Agnieszka Cichy / fot. Pixabay, screen