Minął rok kadencji Jakuba Kwaśnego. Prezydent podsumował swoje dokonania
access_time 2025-05-06 13:14:00
Minął rok pod rządami Jakuba Kwaśnego w Tarnowie. Prezydent, który kilka dni temu skończył 40 lat, pokusił się o podsumowanie pierwszych 12 miesięcy swojej pracy na rzecz miasta. Przypomniał, że rozpoczął kadencję od audytu finansowego.
- Rok temu zadłużenie miasta wynosiło 506 milionów złotych - to było i nadal jest jedno z największych wyzwań, z którymi codziennie się mierzymy. Kadencję rozpoczęliśmy od audytu finansowego - pokazał nam, co trzeba zmieniać. Podnieśliśmy podatek od nieruchomości, ale dzięki temu przyjęliśmy zrównoważony budżet na 2025 rok, a zadłużenie spadło poniżej poziomu pół miliarda. To dało miastu oddech, zabezpieczyło inwestycje i pozwoliło pozyskać aż 246 milionów złotych dotacji. Przy każdej okazji restrukturyzujemy zadłużenie - to oznacza realne oszczędności w kolejnych latach - napisał.
W temacie inwestycji, zwrócił uwagę, że w październiku 2024 roku Tarnów przystąpił do sporządzania Planu Ogólnego - głównego dokumentu planistycznego, od którego zależy rozwój przestrzenny miasta, możliwość wydawania warunków zabudowy czy pozyskiwanie środków zewnętrznych. Wskazał również na trwający remont ulicy Tuchowskiej i przebudowę ulicy Lwowskiej, budowę nowej hali przy ZSO nr 1 w Mościcach, rozbudowę stadionu piłkarskiego i prace dostosowujące stadion żużlowy do wymogów Metalkas 2. Ekstraligi.
- To także rok inwestycji spółek miejskich. MPK kupuje 17 nowych autobusów elektrycznych. TTBS buduje 109 mieszkań na Zabłociu. MPEC ogłosił przetarg na budowę spalarni. Tarnowskie Wodociągi pozyskały środki na rozbudowę oczyszczalni ścieków. Spotkaliśmy się z 14 firmami, zawsze pytając: „W czym możemy pomóc?”. Chcemy wspierać tarnowskie firmy w rozwoju i tworzeniu miejsc pracy - i cieszy nas, że ich apetyt na rozwój rośnie - wymienia Kwaśny.
Prezydent przypomina też o wsparciu przez miasto rodzin.
- To był też ważny rok dla mieszkańców. Wprowadziliśmy bon dla pierwszaka - 700 zł do wykorzystania w tarnowskich klubach sportowych. Rodzice korzystający z „Aktywnego Rodzica” nie płacą za żłobek, a dzieci dostają też posiłki. Obniżyliśmy ceny wejść na baseny kryte dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów i wydłużyliśmy czas na przebranie. Taniej wejdą też uczniowie szkół niepublicznych - stwierdził.
Jakub Kwaśny zapewnił, że samorząd próbuje zaradzić niżowi demograficznemu. Przekonuje też o działaniach miasta na rzecz sportu, kultury i rekreacji.
- Aby wyjść naprzeciw niżowi demograficznemu, działamy wspólnie: podnosimy jakość edukacji, promujemy i organizujemy grupę zakupową w przedszkolach i szkołach - większy może więcej i taniej. Postawiliśmy na sport i kulturę. Powróciła Gala Sportu i dotacje dla kulturalnych NGO. Zwiększyliśmy środki na sport dzieci i młodzieży z 970 tys. do 1,3 mln zł. Wróciły stypendia sportowe. Wspólnie powitaliśmy brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Aleksandrę Kałucką na tarnowskim rynku. Tarnów znalazł się na trasie „Lata z Radiem i Telewizją Polską” - całodzienna promocja i wieczorny koncert przyciągnęły nawet 20 tysięcy osób na koncert na kampusie Akademii Tarnowskiej. Po latach wróciła też impreza sylwestrowa na rynku - wylicza Jakub Kwaśny.
Prezydent przekonuje, że jego rządy cechuje sprawczość.
- Przełamujemy „niedasizm”. Miasto kupiło kamienicę Rynek 6 i szukamy pomysłu na jej zagospodarowanie, dlatego zorganizowaliśmy konkurs dla studentów - chcemy otwierać się na nowe pomysły i szukać idei. Grupa Arche potwierdziła start inwestycji przy Młynie Szancera, pozytywne sygnały płyną też z Owintaru - jest pozwolenie na budowę. Dbamy o tożsamość i wizerunek Tarnowa. Pojawiły się trzy nowe maszkarony - pokochali je i młodsi, i starsi. Do grona Honorowych Obywateli Tarnowa dołączył architekt Otto Schier oraz - pośmiertnie - Tadeusz Tertil - podkreśił.
Jednocześnie dodał, że stawia na współpracę z mieszkańcami, angażując ich w życie samorządu. Przypomniał, że w ciągu ostatniego roku odbył 581 spotkań i brał udział w licznych wydarzeniach, nie tylko organizowanych przez miasto. Ponadto magistrat zorganizował 8 live’ów na Facebooku, do udziału zapraszając tarnowskich radnych, dyrektorów poszczególnych wydziałów czy działaczy sportowych.
- Chcieliśmy i nadal chcemy wzmacniać głos mieszkańców. Powołaliśmy nowych członków do rad doradczych i społecznych, a także nową Radę Ochrony i Promocji Dziedzictwa Lokalnego. Ruszyliśmy z konsultacjami społecznymi w tematach rewitalizacji, polityki rowerowej, karty miejskiej czy kierunków rozwoju. Spotykamy się z mieszkańcami - na osiedlach, online, na wydarzeniach i w codziennych rozmowach. To dla nas bardzo ważne. Przez ten rok odbyłem również 581 bezpośrednich spotkań. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale nie mam wątpliwości, że razem zrobimy jeszcze więcej, bo wszyscy jesteśmy miastem - zakończył podsumowanie.
Prezydent powołał dziesięciu doradców społecznych, którzy mają za zadanie wpierać go w obszarach swoich specjalizacji. Doradzali mu między innymi w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ochrony zwierząt i działań na rzecz Tarnowskiego Azylu oraz wspierania młodzieży. Do grona doradców zostali włączeni: Dawid Niedbała - w zakresie przedsiębiorczości, Łukasz Kossacki-Lytwyn - w zakresie aglomeracji, Jadwiga Krężel - w zakresie funkcjonowania osiedli, Marcin Skóra - w zakresie bezpieczeństwa, Robert Tomasiewicz - w zakresie automatyzacji i cyfryzacji, Dariusz Kwaśniewicz - w zakresie ochrony zwierząt, Krzysztof Kuboń - w zakresie współpracy międzynarodowej, Marcin Lewandowski - w zakresie młodzieży, Piotr Wójcik - w zakresie spraw społecznych i Tomasz Włodek - w zakresie współpracy z gminą Tarnów.
A. Cichy/ fot. T. Schenk