Arteterapia i integracja sensoryczna – kreatywne ścieżki pedagogiczne
access_time 2025-05-12 12:01:00
Arteterapia – leczenie przez sztukę
Arteterapia to studia podyplomowe, które pozwalają zdobyć umiejętności niezbędne do prowadzenia terapii poprzez sztukę i ekspresję twórczą. To kierunek idealny dla osób o artystycznej duszy, które pragną łączyć swoje zamiłowanie do sztuki z pracą terapeutyczną i pomaganiem innym.
Absolwenci arteterapii w swojej pracy wprowadzają elementy ruchu, muzyki, plastyki, sztuki teatralnej oraz literatury. W opanowaniu tych różnorodnych form ekspresji pomaga starannie opracowany program studiów podyplomowych. Do przedmiotów realizowanych w ramach kierunku należą m.in.:
-
Teatroterapia,
-
Choreoterapia,
-
Muzykoterapia,
-
Biblioterapia,
-
Sztuki plastyczne i rękodzieło w arteterapii,
- Terapia zajęciowa.
Dlaczego warto rozważyć arteterapię?
To znakomite uzupełnienie tradycyjnych metod wychowawczo-dydaktycznych dobrze znanych pedagogom. Dzięki nowym kompetencjom osoby zatrudnione w placówkach oświatowych wzbogacą swoją pracę o dodatkowe elementy, które pomagają dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie ze stresem, rozwijaniu emocji oraz budowaniu poczucia własnej wartości.
Z kolei każdy, kto dotąd nie miał kontaktu z pedagogiką, dzięki arteterapii rozpocznie nową ścieżkę zawodową i sprawdzi się w dziedzinie stanowiącej ważny element profilaktyki zdrowia psychicznego.
Integracja sensoryczna – diagnoza i terapia dzieci
Kolejne ciekawe studia podyplomowe z zakresu pedagogiki to integracja sensoryczna – diagnoza i terapia dzieci. Kierunek ten przygotowuje do pracy z dziećmi z zaburzeniami sensorycznymi, czyli takimi, które mają trudności z równowagą, motoryką, koncentracją lub są nadwrażliwe na dźwięki i dotyk.
Absolwenci studiów zdobywają wiedzę, która ułatwia wspieranie dzieci w tym zakresie, umożliwia przeprowadzanie profesjonalnej diagnozy oraz planowanie programów terapeutycznych – zarówno grupowych, jak i indywidualnych.
Wśród najważniejszych zagadnień omawianych podczas toku nauki znajdują się:
-
Diagnoza zaburzeń rozwojowych u dzieci,
-
Rodzaje i klasyfikacje zaburzeń integracji sensorycznej,
-
Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci,
-
Rozwój procesów integracji sensorycznej,
- Metody wspomagające terapię integracji sensorycznej.
Dlaczego warto rozważyć integrację sensoryczną?
Dla pedagogów, terapeutów i psychologów na co dzień pracujących z dziećmi zdobycie takich kompetencji może znacząco wzbogacić zajęcia i codzienną pracę. Przede wszystkim umożliwią wcześniejsze rozpoznanie zaburzeń, identyfikację ich źródła oraz zaplanowanie odpowiedniej terapii.
To także szansa na zmianę ścieżki kariery i rozpoczęcie pracy w placówkach oświatowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz gabinetach terapeutycznych specjalizujących się w integracji sensorycznej.
Dla kogo studia podyplomowe z pedagogiki?
Oprócz nauczycieli, terapeutów, psychologów i pedagogów, arteterapię i integrację sensoryczną mogą studiować również osoby, które do tej pory nie były związane z pedagogiką ani pokrewnymi zawodami. Aby zapisać się na studia, wystarczy posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych na dowolnym kierunku.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku chęci pracy z dziećmi i młodzieżą niezbędne jest posiadanie kwalifikacji pedagogicznych. Można je uzyskać m.in. w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego na studiach podyplomowych – równolegle ze studiami z arteterapii lub integracji sensorycznej. Co ważne, korzystając z tej oferty, każdy słuchacz otrzymuje rabat w wysokości 25% na kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego.
pl / fot. freepik.com