Tarnowski "Ogrodnik" proponuje nowe, atrakcyjne kierunki kształcenia. Szkoła założyła też własną pasiekę
access_time 2025-05-19 13:38:00
Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie otwiera od nowego roku szkolnego 2025/26 dwa nowe kierunki kształcenia - technikum weterynarii i technikum hodowli koni. Z kolei na kierunku technik architektury krajobrazu uruchomiona zostanie specjalizacja związana z prowadzeniem winnic.

Technik hodowca koni i technik weterynarii - to dwa nowe kierunki, które są już dostępne w ofercie dydaktycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

- Widzieliśmy zapotrzebowanie na rynku. Zarówno jeden zawód, jak i drugi jest według naszego rozeznania potrzebny w naszym terenie tarnowskim. Weterynaria z roku na rok potrzebuje coraz więcej średniego personelu na poziomie technikum. Podobnie stadniny koni rozglądają się coraz częściej za pracownikami - mówi Robert Kozioł, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

Jak dodaje, absolwenci kierunku nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia, bo w okolicach Tarnowa jest około 30 stadnin - 30 udokumentowanych, a na pewno są jeszcze inne, mniejsze, które prowadzą hipoterapię czy rekreacyjne ośrodki - mówi.

Patronat nad kierunkiem technik hodowli koni objęły: stadnina Klikowa Arabians z Woli Rzędzińskiej i Fundacja Klikowska Ostoja Polskich Koni.

- Dziś w stadninie Klikowa Arabians znajduje się 50 koni arabskich. Ta stadnina ma ostatnio bardzo duże sukcesy, zarówno w Polsce, jak i w Europe i jest największą prywatną stadniną koni arabskich w Polsce, z trzema tytułami najlepszych koni arabskich. Z dużą aprobatą  przyjęliśmy pomysł dyrekcji utworzenia klasy hodowli koni. W regionie jest około 30 stadnin i to dość dużych i największym naszym problemem jest pozyskanie pracowników. Jeszcze większym problemem jest pozyskanie właściwej opieki weterynaryjnej - mówi Marek Rzepka, właściciel stadniny Klikowa Arabians.

Zajęcia na kierunku technik hodowli koni mają prowadzić m.in. wykładowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Instytutu Zootechniki PIW w Balicach. Kadra kompletowana jest także na kierunku technik weterynaryjny, któremu patronuje Małopolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

- Będziemy wspierać ideę powstania tej klasy i pomagać panu dyrektorowi, jeżeli chodzi o sprawy zawodowe. Zaproponowałem już nawet osoby, które rekomenduje Małopolska Izba lekarsko-Weterynaryjna do prowadzenia zajęć na terenie szkoły z przedmiotów zawodowych. Cały czas też prowadzę rozmowy z właścicielami przychodni, gabinetów, klinik weterynaryjnych na terenie całej Małopolski, aby ta młodzież mogła odbywać praktyki weterynaryjne - zaznacza Dariusz Kwaśniewicz wiceprezes Małopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Szkoła uruchomi także nową specjalizację na kierunku technik architektury krajobrazu, dedykowaną uprawie winorośli.

- W okolicach Tarnowa winnic jest coraz więcej. Można powiedzieć, że na południu Małopolski jest ich najwięcej w kraju i nasz tarnowski ośrodek rywalizuje w tym temacie z Jasłem. Tutaj też jest zapotrzebowanie na pracowników średniego personelu umiejących pracować i prowadzić winnice, ale też wykorzystywać winnice do turystyki, w tym przypadku enoturystyki - mówi dyrektor Robert Kozioł.

Nowością edukacyjną w ZSEO jest również pasieka, składająca się z sześciu uli. Założono ją na terenach przyległych do parku Sanguszków, nieopodal miejskiej winnicy, dzięki otrzymanemu grantowi. Jej głównym celem jest popularyzacja wśród młodzieży pszczelarstwa i produktów pszczelich.

Agnieszka Cichy / fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821