Czy zbiorniki na deszczówkę wymagają zgłoszenia budowlanego?
access_time 2025-05-21 11:05:00
Zbiorniki na deszczówkę cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie że ich posiadanie wiąże się z wymiernymi korzyściami. Pozwalają zredukować ilość wody pobieranej z sieci, tym samym realnie obniżając rachunki. Czy budowa zbiornika na deszczówkę wymaga zgłoszenia budowlanego?

Zbiorniki na deszczówkę — rodzaje i wielkość

Zbiorniki na deszczówkę to bardzo szeroki asortyment produktów, które można podzielić ze względu na:


Wybór optymalnego rozwiązania zależy od wielu czynników. Wśród podstawowych wymienia się powierzchnię dachu oraz zapotrzebowanie na wodę, obliczane na podstawie ilość osób i sposób użytkowania.

Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy sprawdzić, jakie formalności należy spełnić, aby zbiornik powstał legalnie.
 

Czy zbiornik na wodę deszczową wymaga pozwolenia?

W niektórych sytuacjach budowa zbiornika na deszczówkę wymaga dopełnienia określonych prawem formalności. Głównym kryterium jest tu pojemność zbiornika oraz sposób montażu.

Czy zbiornik na wodę deszczową wymaga pozwolenia, jeśli jego pojemność jest większa niż 10000 l? Tak, każdy taki model musi zostać zgłoszony w starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Należy pamiętać, że po złożeniu wymaganych dokumentów, właściwy urząd ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć budowę.

W niektórych sytuacjach zgłoszenie zbiornika na wodę opadową to za mało — konieczne jest uzyskanie pozwolenia budowlanego. Dotyczy to modeli, których pojemność przekracza 15000 l. Instalując duże zbiorniki podziemne, konieczne jest wykonanie głębokiego wykopu, a to może mieć wpływ na konstrukcję znajdującego się na działce budynku. W takiej sytuacji urząd wymagał będzie złożenia projektu budowlanego oraz pozwolenia na budowę. Duże zbiorniki montowane są najczęściej w dużych systemach retencyjnych lub przemysłowych.
 

Procedura postępowania w przypadku zgłoszenia budowy zbiornika na deszczówkę

Wystąpienie do urzędu ze zgłoszeniem budowy zbiornika wymaga spełnienia określonych formalności. Formularze wniosków dostępne są najczęściej na stronie internetowej jednostki samorządu terytorialnego lub w urzędzie. Do wniosku trzeba dołączyć opis inwestycji, w tym przypadku zbiornika, uwzględniając dane, takie jak pojemność, sposób montażu, czy materiał, z jakiego został on wykonany.

Potrzebna też będzie mapa sytuacyjna działki, na której wskazane zostanie miejsce montażu zbiornika na deszczówkę. Ważne, aby przedstawić uproszczony schemat, obrazujący planowane miejsce budowy zbiornika, uwzględniając usytuowanie budynku oraz granic działki. W przypadku montażu na działce, która jest dzierżawiona lub współdzielona, do wniosku należy dołączyć zgodę wszystkich właścicieli.

Gdy dokumenty zostaną przygotowane, należy złożyć je do urzędu. Można to zrobić osobiście zanosząc komplet dokumentów na dziennik podawczy lub skorzystać z ePUAP. Urząd ma 21 dni na zapoznanie się z dokumentacją oraz wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Brak odpowiedzi w ustawowym terminie oznacza, że można rozpocząć budowę zbiornika na deszczówkę.

W sytuacji, gdy w przewidzianym czasie wnioskodawca otrzyma sprzeciw, należy zapoznać się z jego treścią i zgłaszanymi powodami odmowy. Zdarza się, że powodem odmowy jest niekompletna dokumentacja czy brak zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przyczyną może też być zagrożenie dla sąsiadujących działek lub negatywny wpływ na środowisko. W niektórych sytuacjach przyczyną odmowy są kwestie formalne, a budowa zbiornika wymaga nie tylko zgłoszenia, ale uzyskania pozwolenia na budowę.

Uzupełnienie braków formalnych lub modyfikacja założeń projektu (np. rezygnacja z większego zbiornika, zmiana miejsca montażu na działce) mogą skutkować otrzymaniem pozytywnej decyzji.

pl / fot. xymen.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821