Szpital św. Łukasza w Tarnowie będzie miał Centralny Blok Operacyjny. Koszt inwestycji to ponad 114 mln zł
access_time 2025-05-23 15:16:00
W Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie powstanie nowoczesny Centralny Blok Operacyjny. Koszt inwestycji to ponad 114 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy (prawie 80 mln zł) i budżetu Województwa Małopolskiego (10 mln zł). Reszta to środki własne szpitala. W piątek, 23 maja doszło do podpisania dwóch kluczowych umów na realizację zadania - z wykonawcą, firmą ANNA-BUD Sp. z.o.o. oraz władzami województwa małopolskiego.
- Zdrowie i bezpieczeństwo Małopolan należy do najważniejszych obszarów wspieranych przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Inwestujemy w infrastrukturę medyczną w szpitalach wojewódzkich, a ponadto wspieramy działania w szpitalach powiatowych i innych jednostkach leczniczych - mówił marszałek Łukasz Smółka.
Głównym celem inwestycji jest poprawa jakości i efektywności leczenia operacyjnego, szczególnie w zakresie onkologii. Zakres prac obejmuje przede wszystkim przebudowę i rozbudowę budynku „H”, gdzie powstanie nowa część CBO o powierzchni 6342,65 m². Nowy Blok Operacyjny będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów medycznych w Polsce. Czterokondygnacyjny budynek zaprojektowany jest w taki sposób, aby stworzył spójną całość z istniejącym już kompleksem szpitalnym i odpowiadał na potrzeby współczesnej medycyny. Pawilon będzie dobudowany do istniejącego budynku „ H” od strony północnowschodniej i połączony z nim komunikacyjnie na parterze i I piętrze.
Dzięki przedsięwzięciu utworzone zostaną sale operacyjne i diagnostyczno-zabiegowe do różnego typu zabiegów chirurgicznych. Powstaną m.in.: nowocześnie wyposażona sala wybudzeniowa i wygodne pomieszczenia przygotowania pacjenta, śluzy dla personelu, pomieszczenia socjalne i administracyjne dla personelu, a także centralna sterylizatornia.
Pomieszczenia wyposażone zostaną w instalacje wykonane z materiałów z zastosowaniem nowoczesnych technologii, a ponadto zostaną one dostosowane do osób ze szczególnymi potrzebami. W ramach zadania zostanie zakupiony także nowoczesny sprzęt medyczny, m.in.: zestaw do chirurgii robotycznej, system laparoskopowy, system EUS (do endoskopowej diagnostyki nowotworów), urządzenie do termolezji.
Planowane zakończenie inwestycji to koniec czerwca 2026 roku.
AC / fot. UMWM