Pomysł na weekend
access_time 2025-07-03 22:12:00
Nie masz żadnych planów na weekend? Nie wiesz, czy coś ciekawego dzieje się w mieście i okolicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilkadziesiąt propozycji.

Piątek:
- 38. ULICA Festival - czyli międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych. W piątek wystąpią teatry z Węgier i Holandii. Jako pierwszy na rynku o godz. 15.30 zaprezentuje się The Budapest Marionettes z widowiskiem "Bence Sarkadi Theater of Marionettes”. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
- Mistrzostwa Polski w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. W Zakliczynie rywalizować będą najlepsze zespoły ratownicze z całego kraju, w tym drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych, drużyny z Państwowej Straży Pożarnej, drużyny ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, drużyny reprezentujące policję i Lotniskową Służbę Ratowniczo - Gaśniczą. Ceremonia otwarcia zawodów w piątek o godz. 17. O godz. 21 rozpoczną się konkurencje nocne.
- „Pełnia w Pasażu”. W programie wydarzenia Pasażu Odkryć w Tarnowie przygotowano: o godz. 19.30 - pokaz „Misja Apollo”. O godz. 20 prelekcję popularnonaukową „W drodze ku gwiazdom”, którą poprowadzi Janusz Nicewicz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Spotkanie będzie okazją, by poznać tajniki astronomii i spojrzeć na nocne niebo z nowej perspektywy. Najważniejszym momentem wieczoru - o godz. 20:30 - będzie uroczyste rozświetlenie gigantycznego Księżyca, którego dokona Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa. Instalacja przez kolejne tygodnie będzie zdobić dziedziniec Pasażu Odkryć. Na zakończenie, o godz. 21 zaplanowano pokaz filmu „O dwóch takich, co ukradli Księżyc”. Wstęp wolny.
- Tarnowskie Lato Fletowe. Recital mistrzowski - ostatni koncert festiwalu. W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie wystąpią: fleciści - Ian Clarke, Viviana Guzman i Natalia Jarząbek, pianistka Dominika Peszko oraz uczestnicy Tarnowskiego Lata Fletowego. Początek o godz. 19. Wstęp wolny.
- Planszówki młodzieżówki - nocne spotkanie. Dom Kultury Westerplatte zaprasza do siebie młodzież (i nie tylko) na nocne granie w gry planszowe. Dom Kultury posiada bogate zbiory gier, ale można przynieść też własne planszówki. Wymagający gracze mogą skorzystać z pomieszczenia do cichego grania. Wydarzenie potrwa od godz. 19 do północy. Wstęp wolny.
- Koncert Paweł Mazur i Przyjaciele. Restauracja Bombay Music, początek o godz. 20. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
- Mościckie Kino Plenerowe. Kino Millennium oraz Centrum Sztuki Mościce zapraszają na Mościckie Kino Plenerowe - cykl wakacyjnych seansów pod chmurką, który przygotowano z myślą o całych rodzinach. 4 lipca pokazany zostanie film „Balerina” - animacja o dziewczynce, która marzy o karierze tancerki baletowej. Tereny zielone przy CSM, godz. 20.30. Wstęp wolny.
Sobota:
- All-Polish Arabian Horse Championship, czyli Międzynarodowe Mistrzostwa Koni Arabskich. W programie m.in.: pokazy B-International i European Show, aukcja charytatywna i najpiękniejsze konie arabskie z Polski i Europy. Klikowska Ostoja Polskich Koni. Impreza rozpocznie się o godz. 8.45 a zakończy wieczorem. Wstęp wolny.
- II Festyn Wakacyjny - obchody 30-lecia PKS „Jedność” Paleśnica. W programie m.in.: międzywojewódzki turniej piłkarski dzieci, atrakcje dla dzieci (dmuchany zamek, balony z helem, piana party) a na zakończenie zabawa taneczna z zespołem "Gromy". Boisko sportowe "Jedność" Paleśnica, godz. godz. 9 -3 rano. Wstęp wolny.
- Letnie Turnieje Szachowe w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie. Turnieje rozgrywane są systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund przy tempie gry 15 minut na zawodnika. Startować w nich mogą wszyscy miłośnicy królewskiej gry, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Początek o godz. 10. Udział jest bezpłatny. Zapisy do każdego turnieju przyjmowane będą na miejscu do 10 minut przed rozpoczęciem zawodów.
- 80-lecie LKS Dunajec Zbylitowska Góra. W programie: mecz juniorów: Dunajec Zbylitowska Góra - Dunajec Zakliczyn (godz. 10-12), turniej oldboyów (godz. 12.30 - 14.30), mecz piłkarski seniorów: Dunajec Zbylitowska Góra - Dunajec Zakliczyn (godz. 15.30-17.30), występ rockowego zespołu Ferment (godz. 17.30-18), oficjalna część obchodów (godz. 18-20.30), występ zespołu Ferment (godz. 20.30-21), koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni (godz. 21-22.30), pokaz laserowy (godz. 22.30), zabawa taneczna (godz. 23), ponadto dmuchane zamki, gorący bufet, lody i zimne napoje. Stadion przy ul. Sportowej 1, wstęp wolny.
- Mistrzostwa Polski w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w Zakliczynie. Od godz. 11 na Kamieńcu na dzieci i dorosłych czekać będzie szereg atrakcji m.in. symulator pożarów, szpital polowy, nauka pierwszej pomocy, średni samochód ratownictwa medycznego, ścianka wspinaczkowa, budowanie wieży ze skrzynek czy miasteczko strażackie. Konkurencje dzienne mistrzostw potrwają do godz. 17. Ceremonia zakończenia o godz. 17.30. Wstęp wolny.
- X Turniej Rycerski pod Wieżycą - 1000 lat Polski w Koronie. W programie m.in.: całodniowy pokaz ptaków drapieżnych, widowiskowa inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Oleśnie, emocjonujące walki rycerskie, atmosfera średniowiecznego obozowiska i mnóstwo historycznych atrakcji dla całych rodzin. Wzgórze Wieżyca we wsi Oleśnica (gmina Olesno w pow. dąbrowskim), godz. 12 - 18. Wstęp wolny.
- Mecz żużlowy. Autona Unia Tarnów podejmie w Jaskółczym Gnieździe drużynę Cellfast Wilków Krosno w ramach X kolejki Metalkas 2. Ekstraligi. Początek o godz. 16.30. Bilety: od 25 zł (dzieci do lat 7 wchodzą za darmo).
- IV Piknik strażacki w Gwoźdźcu. W programie: strefa dziecięca (godz. 17-19), strefa gastronomiczna (godz. 18-20), koncert kapeli Zbóje (godz. 20), strażacka potańcówka - DJ Słońce (godz. 21). Wstęp wolny.
- I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. O godz. 19 w tarnowskiej katedrze wystąpi prof. Joachim Fontaine - światowej sławy organista i muzykolog pochodzący z Saarlouis w Niemczech. Po koncercie organizatorzy zapraszają na spotkanie z artystą, które będzie miało miejsce w auli przy bazylice katedralnej. Wstęp wolny.
- 38. ULICA Festival. O godz. 18.30 na tarnowskim rynku zaprezentuje się Krakowski Teatr Tańca ze spektaklem „Szach mat!”. Natomiast o godz. 19.30 w amfiteatrze będzie można zobaczyć „Tr-edition: Life Is But A Dream” w wykonaniu ICONTACT" z Pusan w Korei Południowej. Wstęp wolny.
Niedziela:
- Bazar na Starówce, plac targowy "Burek" w Tarnowie, godz. 9-13.
- All-Polish Arabian Horse Championship. Klikowska Ostoja Polskich Koni, godz. 9.30 - 18.30. Wstęp wolny.
- V Festiwal Wikliny w Ciężkowicach połączony z piknikiem rodzinnym. W programie m. in.: wyplatanie z wikliny, pokaz szczudlarzy z Krakowskiego Teatru Ulicznego, którzy wystąpią w programie "Folkowe Refleksje", występy kapel i zespołów ludowych, a także koncerty: Laury Karpińskiej z zespołem i gwiazdy wieczoru - Stanisława Karpiela-Bułecki. Przy okazji wydarzenia będzie można zobaczyć wystawę przedmiotów z wikliny na dziedzińcu Ratusza, spróbować produktów lokalnych i regionalnych, a także udać się na biesiadę w wiklinowej chacie z KGW w Kąśnej Dolnej. Będzie również dostępna strefa gastronomiczna dla wszystkich i strefa animacji dla najmłodszych. Rynek w Ciężkowicach, początek o godz. 10 (koncert Staszka z Gór rozpocznie się o godz. 20.30). Wstęp wolny.
- VII Wakacyjny Zlot Pojazdów Zabytkowych w Lisiej Górze. W programie m.in. próby oceny techniki jazdy, konkurs elegancji, parada ulicami gminy Lisia Góra, dla dzieci gry i zabawy oraz inne atrakcje. Początek o godz. 10. Wstęp wolny.
- "Spójrz pod nogi! Opowieści z poziomu tarnowskich posadzek" - spacer i warsztat edukacyjny w plenerze. Uczestnicy przyjrzą się unikalnym, na co dzień często niedostrzeganym posadzkom - kolorowym, geometrycznym i ornamentalnym wzorom, sprowadzanym niegdyś z austriackich, niemieckich i czeskich cegielni. Zajrzą na klatki schodowe i dziedzińce kamienic m.in. przy ul. Rejtana, Wałowej, Brodzińskiego - do miejsc pełnych niezwykłych detali architektonicznych. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na Tarnów „od podłogi” i docenić piękno, które znika z każdą kolejną modernizacją. Prowadzenie: Katarzyna Nalezińska. Miejsce i godzina zbiórki: plac przed Dworcem PKP o godz. 10.30. Pierwsi obecni w punkcie zbiórki otrzymają szkicowniki i ołówki projektu „Tarnów - miasto plastyczne” do rysunkowego notowania plastycznych ciekawostek. Spacer jest bezpłatny i nie ma zapisów.
- X Turniej Rycerski pod Wieżycą - 1000 lat Polski w Koronie. Na drugi i ostatni dzień imprezy zaplanowano turniej łuczniczy i rozdanie nagród. Wzgórze Wieżyca we wsi Oleśnica (gmina Olesno w pow. dąbrowskim), godz. 11. Wstęp wolny.
- Tour de Pogórze - rodzinny rajd rowerowy w Tuchowie. Szczegółowe informacje o imprezie i zapisach znajdziesz tutaj.
- Piknik Lotniczy w Strzelcach Małych (gm. Szczurowa). W programie m.in. pokazy lotnicze, wystawa zabytkowych samochodów i motocykli, wesołe miasteczko, strefa animacji i zabaw dla najmłodszych, festiwal kolorów, stoiska z rękodziełem, gastronomią i lokalnymi produktami i koncerty - na scenie wystąpi m.in. zespół Oddział Zamknięty. Lądowisko w Strzelcach Małych, początek imprezy zaplanowano na godzinę 13. Wstęp wolny.
- IV Piknik strażacki w Gwoźdźcu. Rozpoczęcie pikniku o godz. 14. W programie m.in. koncerty kapel ludowych, Powiatowy Strażacki Turniej Siatkówki Plażowej, strefa dziecięca, strefa sportowa, strefa spotkań (spotkanie z Grzegorzem Lato), konkursy z nagrodami, koncert Pudzian Band (godz. 19) i Baciary (godz. 20.30), na zakończenie strażacka dyskoteka (godz. 22). Wstęp wolny.
- Spacer „Drzewne znajomości” w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Po lusławickim arboretum oprowadzi Agnieszka Antosik - dendroterapeutka i praktykującą przewodnicza kąpieli leśnych, autorka bestsellera „Leśna terapia”, która później spotka się z publicznością w patio centrum. Autorka opowie o tym, że zaprzyjaźnienie się z drzewami to początek wspaniałej przygody, którą można przeżywać nie tylko w lesie. Początek godz. 15. Bilety: 17 zł (ulgowy), 27 zł (normalny).
- Widowisko „Bona Sforza” na Zamku w Nowym Wiśniczu w ramach obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. To koprodukcja włoskiego Teatro Petruzzelli i Opery Krakowskiej. Libretto sztuki napisał Vincenzo de Vivo, a muzykę - Zygmunt Krauze. Inscenizacja pokazuje trzy różne oblicza i etapy życia polsko-włoskiej królowej, śpiewane przez solistki w trzech wersjach językowych: polskiej, włoskiej i łacinie. Podczas pokazu w Nowym Wiśniczu w tytułową postać wcielą się: Karin Wiktor-Kałucka, Edyta Piasecka i Paula Maciołek. Reżyserem całości jest Michał Znaniecki. Początek o godz. 20. Bilety od 100 zł dostępne są w kasie Zamku w Wiśniczu oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Wiśniczu, a także online na stronie Opery Krakowskiej.
AC / fot. archiwum
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821