Oficjalnie ruszyła budowa hotelu w Młynie Szancera. Prezydent Tarnowa: "Nadeszła wiekopomna chwila"
access_time 2025-07-08 14:44:00
We wtorek, 8 lipca na terenie Młyna Szancera w Tarnowie wbito symboliczną łopatę pod budowę luksusowego hotelu. Inwestycję realizuje słynąca z ratowania zabytków Grupa Arche SA. "Cieszę się, że będziemy częścią Tarnowa. Mam nadzieję, że będziemy dobrze przyjęci" - powiedział Władysław Grochowski, prezes Arche.

- Chciałoby się zacytować słowa z klasyki polskiego kina (filmu Sami swoi" - przyp. red.) "Nadeszła wiekopomna chwila", bo to jest moment szczególny w historii naszego miasta. To, co do tej pory straszyło, miejmy nadzieję, dzięki panu prezesowi Arche Władysławowi Grochowskiemu, ale również dzięki Piotrowi Kudelskiemu, w przyszłości kierownikowi budowy, będzie chlubą naszego miasta - mówił podczas wtorkowego briefingu prasowego Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa. 

- Tarnów potrzebuje takiego obiektu, który spowoduje, że w mieście będą odbywały się ważne wydarzenia, konferencje spotkania, zarówno ludzi biznesu, samorządu i polityki. Tak, żeby w naszym mieście była nie tylko baza hotelowa, ale kongresowa na bardzo wysokim poziomie - dodał.

Zrewitalizowany Młyn Szancera będzie hotelem z zapleczem konferencyjnym i restauracyjnym. Obiekt zostanie rozbudowany o nowe przestrzenie. Będzie miał 170 pokoi, w tym 28 w zabytkowych murach, a 142 w części rozbudowywanej oraz około 1, 6 tys. m kw. powierzchni usługowej. Projekt powstał pod kierownictwem Piotra Trębacza i jego zespołu.

- Ja zawsze optymistycznie podchodzę do takich nieoczywistych miejsc. Myślę, że tu jest absolutnie wyjątkowy potencjał. Z tym obiektem łączy się piękna, ale też trudna historia - i to jest coś, co sprawia, że można stworzyć tu coś wyjątkowego. Tak, jak na twarzy człowieka widać całe życie, jeśli oczywiście nie robi sobie operacji plastycznych, tak samo my postaramy się to pokazać - i piękno, i te trudne momenty. Później te emocje będziemy oglądali. Bo myślę że tego w dzisiejszych czasach potrzebujemy - dobrych emocji, a w obiektach hotelowych - relacji, bo to jest w dzisiejszych czasach usługa deficytowa - mówił Władysław Grochowski.

Prezes Grupy Arche nie ukrywa, że Tarnów zrobił na nim duże wrażenie. - Miasto jest absolutnie wyjątkowe. Myślę, że to bardzo ciekawy produkt turystyczny i jeżeli dołożymy swoją cegiełkę, to na pewno będzie to dla nas jakiś powód do dumy. Cieszę się, że będziemy częścią Tarnowa. Mam nadzieję, że będziemy dobrze przyjęci - powiedział.

Hotel będzie działać w autorskim, opatentowanym inwestycyjnym Systemie Arche. Polega on na tym, że nabywca kupuje pokój hotelowy z wyodrębnioną księgą wieczystą i co miesiąc czerpie zyski z działalności całego obiektu. Część lokali znalazła już nabywców.

- To jest ważny projekt dla nas, ponieważ my jesteśmy głównym inwestorem, natomiast zapraszamy do współinwestowania w tym obiekcie. Tak naprawdę na tym opieramy też nasze działanie, bo możemy lokalną społeczność, przedsiębiorców do tego zapraszać i aktywizować, żeby tu organizować wydarzenia, ale też kupić pokój, ten przysłowiowy metr kwadratowy, więc możemy wspólnie dbać o to dziedzictwo - wyjaśnia Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.

Hotel ma zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2027 roku.

Agnieszka Cichy / fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821