Szpital św. Łukasza dostał 100 proc. dotacji na budowę ośrodka psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży."To historyczna szansa"
access_time 2025-07-09 12:18:00
W miejscu dawnego hotelu dla pielęgniarek przy Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie powstanie nowoczesny Ośrodek Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Szpital otrzymał na inwestycję pełne dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. Realizacja zadania rozpocznie się po podpisaniu umowy o przyznanym wsparciu - możliwe, że jeszcze w tym roku.

Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie znalazł się na 3. miejscu w konkursie Ministerstwa Zdrowia na dofinansowanie strategicznych inwestycji w opiekę psychiatryczną. Placówka otrzymała pełne dofinansowanie w kwocie blisko 67 mln zł na budowę nowoczesnego Ośrodka Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, który ma wypełnić lukę w dostępności do specjalistycznej opieki we wschodniej Małopolsce oraz na terenach sąsiadujących województw.

- To historyczna szansa dla Tarnowa i całego regionu. Znaleźliśmy się w gronie najwyżej ocenionych projektów w Polsce, co potwierdza, jak pilna jest potrzeba utworzenia tego ośrodka. Dla naszych młodych pacjentów i ich rodzin to szansa na kompleksową, nowoczesną opiekę w przyjaznym otoczeniu. Teraz czekamy na ostateczną decyzję dotyczącą finansowania, ale wierzymy, że nasz projekt zostanie zrealizowany - mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie.

Ośrodek zostanie zbudowany na terenie szpitala, w miejscu dawnego hotelu dla pielęgniarek, który zostanie rozebrany. W ramach inwestycji powstaną m.in. 25-łóżkowy oddział stacjonarny, oddział dzienny dla 15 pacjentów, poradnia zdrowia psychicznego, zespół leczenia środowiskowego, strefy terapii indywidualnej, grupowej i rodzinnej, ogród terapeutyczny z przestrzenią do relaksu i aktywności, a nawet obserwatorium astronomiczne.

- Chcemy, żeby to miejsce było bajkowe, żeby ci, którzy, mają może jakąś depresję, są smutni, poczuli że mogą sięgnąć gwiazd. Na terenie pierwszego budynku będzie specjalne miejsce - obserwatorium astronomiczne z lunetą, przy pomocy której będzie można obserwować gwiazdy i księżyc. W sprawie wyglądu i wyposażenia obserwatorium konsultowaliśmy się nawet z ks. prof. Michałem Hellerem - mówi szefowa szpitala.

W ośrodku znajdą się też sale sensoryczne, pokoje wyciszenia, a także kamery monitorujące bezpieczeństwo pacjentów.

- Generalnie celem nowoczesnej psychiatrii jest to, żeby dziecko, czy ktoś z młodzieży nie dostało się na oddział. Chodzi o to, żeby zatrzymać ten proces rozchwiania emocjonalnego wcześniej, czy to w poradniach indywidualnych czy na oddziale dziennym, czemu służyć będzie jeden budynek, a drugi, w ostateczności - oddział stacjonarny - wyjaśnia Anna Czech.

Nowy ośrodek ma być nie tylko miejscem leczenia, ale również edukacji i profilaktyki. Dzięki integracji z istniejącym Ośrodkiem Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, szpital zapewni płynne przejście pacjentów w wieku 18+ pod opiekę psychiatryczną dla dorosłych, co jest kluczowe dla ciągłości terapii. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2025 - 2028.

Agnieszka Cichy / fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821