Zamek w Dębnie czeka renowacja. Będzie to największa inwestycja w historii Muzeum Ziemi Tarnowskiej
access_time 2025-07-14 15:00:00
Zarząd województwa małopolskiego przyznał dofinansowanie w wysokości ponad 27 mln zł na kompleksową renowację zamku w Dębnie. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Projekt przewidujący rewaloryzację, konserwację i rozszerzenie funkcji obiektu zrealizuje Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Będzie to największa inwestycja w historii placówki. Całkowity koszt zadania to ponad 37 mln zł.

XV-wieczna rycerska rezydencja w Dębnie to jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Polsce. Obiekt zachował się w stanie niemal niezmienionym od czasów powstania. Przetrwała pierwotna struktura murów, dawny układ wnętrz oraz część efektownego wystroju. Ostatni większy remont zamek przeszedł w latach 1947 - 1976, z przerwami. Od tego czasu jego stan stopniowo się pogarszał.

Prace zostaną przeprowadzone w oparciu o przygotowaną specjalistyczną dokumentację projektową. W ramach planowanej renowacji przewiduje się m.in. wymianę pokrycia dachowego, wymianę części okien i drzwi, konserwację murów i ścian, a także modernizację dziedzińca, który zyska nową nawierzchnię i odzyska brakujący, czwarty krużganek. Przebudowany zostanie również taras. Wśród zaplanowanych robót są m.in. wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej. Projekt przewiduje również utworzenie w zamku salki multimedialnej, gdzie będzie prezentowana historia obiektu. Konserwacja obejmie także zabytki ruchome wpisane do inwentarza muzealnego, m.in. obrazy i przykłady rzemiosła artystycznego.

Zmiany nie ominą też otoczenia zamku. Drewniany most zostanie wymieniony na taki, po którym będą mogły przejechać ciężkie pojazdy (na przykład - w razie potrzeby - wóz strażacki). Za nim powstanie tzw. kordegarda, czyli budynek wartowniczy, który zostanie zaadaptowany m.in. na recepcję oraz toalety dla zwiedzających. Natomiast w parku odtworzony zostanie drzewostan i wytyczone alejki spacerowe. Odnowiona zostanie także figura św. Jana Nepomucena. Ponadto wzgórze zamkowe zyska iluminację i zamontowany zostanie monitoring.

Zakończenie remontu jest planowane na czerwiec 2028 roku. 

AC / fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821