„Święto Konia Zimnokrwistego” i czempionat już w niedzielę w Klikowej
access_time 2026-05-12 09:14:00
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9 oceną płytową koni zgłoszonych do konkursu w 12 klasach. Ocenie poddane zostaną roczne i dwuletnie klaczki oraz ogierki w typach sztumskim i sokólskim. Komisja konkursowa wyłoni czempiona oraz wiceczempiona wystawy.
Na godz. 13 przewidziano przywitanie gości. Następnie będzie miała miejsce próba użytkowości koni zimnokrwistych oraz ocena płytowa koni.
Cykliczna impreza co roku przyciąga liczne grono miłośników koni z całej Małopolski oraz sąsiednich województw. Tradycyjnie wydarzeniu będzie towarzyszył rodzinny piknik. Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla najmłodszych, w tym zagrodę z alpakami, przejażdżki konne oraz dmuchany plac zabaw.
Konie zimnokrwiste to rasa wyróżniająca się dużą siłą, spokojnym temperamentem i masywną budową ciała. Od lat są cenione przede wszystkim w rolnictwie i leśnictwie, gdzie wykorzystywano je do ciężkich prac polowych oraz transportu drewna. Charakteryzują się wytrzymałością, łagodnym usposobieniem i odpornością na trudne warunki atmosferyczne.
W Polsce szczególnie dominują konie zimnokrwiste w typie sztumskim i sokólskim, uznawane za cenny element krajowej hodowli. Obecnie, poza pracą użytkową, konie te często prezentowane są podczas wystaw, czempionatów i pokazów hodowlanych, gdzie oceniane są m.in. ich budowa, ruch oraz cechy charakterystyczne dla danej odmiany.
A. Cichy / fot. P. Topolski, archiwum UMT