Student PWSZ w Tarnowie mistrzem świata!
access_time 2015-10-29 08:28:27
Michał Derus, absolwent informatyki, a obecnie student I roku wychowania fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w lekkiej atletyce rozegranych w Doha w Katarze.
Michał wygrał wczoraj bieg na 100m broniąc w pięknym stylu tytuł mistrzowski z poprzedniej imprezy! To jednak nie koniec jego sukcesów. Dwa dni wcześniej obronił bowiem tytuł wicemistrza świata w biegu na 200m! Do Kataru Michał Derus jechał jako główny faworyt do "złota" - szczególnie na "królewskim" dystansie 100m. Zanim jednak przystąpił do rywalizacji na "setkę" wystartował w biegu na 200m. Nie jest to jego ulubiony dystans, ale niewiele zabrakło, by stanął na najwyższym stopniu podium. Na ostatnich metrach tarnowianinowi zabrakło jednak sił i dał się wyprzedzić Brazylijczykowi Yohanessowi Nascimento. Polak przybiegł na metę w czasie 21,96, a rywal zaledwie 0,06 szybciej! Trzecie miejsce zajął Chińczyk Wang Hao (22,15). Okazja do rewanżu miała nadejść dwa dni później. - Moim zdaniem ten bieg zaważył na tym, że Michał nie pobił w Katarze rekordu świata, do którego zabrakło mu zaledwie 0,02s. Ten zawodnik ma jednak tak wielki potencjał, że pobicie tego rekordu powinno być kwestią czasu - mówi trener Michała, dr Piotr Kuczek z Instytutu Wychowania Fizycznego PWSZ w Tarnowie. W eliminacjach biegu na dystansie 100m tarnowianin pobiegł ostrożnie, szanując siły na finał. Trochę niepokoju wzbudziło w kibicach to, że w swoim biegu zajął "tylko" drugie miejsce, a ogólnie uzyskał czwarty czas eliminacji (11.08s). Dopingujący Polakowi martwili się jednak niepotrzebnie. W biegu finałowym Michał nie pozostwił bowiem rywalom złudzeń. Tarnowianin wygrał w doskonałym czasie 10,73 s bijąc tym samym rekord mistrzostw świata. Warto podkreślić, że osiągnął czas gorszy od rekordu świata o zaledwie 0,02s. Srebrny medal zdobył Brazylijczyk Yohansson Nascimento (10,99), a brązowy Chińczyk Wang Hao (11,06). Michał Derus jest studentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. W ubiegłym roku skończył informatykę, a w tym rozpoczął studia na kierunku wychowanie fizyczne. - To nie tylko utalentowany sportowiec, ale przede wszystkim sumienny student osiągający bardzo dobre wyniki w nauce. Warto podkreślić, że jego praca dyplomowa z zakresu informatyki została nagrodzona - dodaje Piotr Kuczek. Najważniejszym sportowym celem tarnowianina jest teraz wyjazd do Rio de Janeiro, gdzie w przyszłym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie. Michał ma wielkie szanse by stać się czwartym zawodnikiem w historii światowego sportu, który wystartuje zarówno w Igrzyskach Paraolimpijskich, jak i Olimpijskich - rywalizując z pełnosprawnymi sportowcami. Przed nim dokonali tego m.in. polska tenisistka stołowa Natalia Partyka i lekkoatleta z RPA Oscar Pistorious.