29-latek utonął w stawach radłowskich
access_time 2015-06-15 10:24:56
Szybki alarm podniesiony przez znajomych ofiary nie na wiele się zdał. Co prawda mężczyznę udało się wydobyć spod wody po około 30 minutach i nawet przywrócić mu czynności życiowe, ale po przewiezieniu do szpitala 29-latek zmarł. Według policji mężczyzna wcześniej pił alkohol.
W sobotnie popołudnie na terenie kąpieliska w miejscowości Radłów pojawiło się trzech mieszkańców Tarnowa. Z wstępnych ustaleń policji wynika, że spożywali oni alkohol pod wpływem którego, dwoje z nich weszło do wody zażyć kąpieli. Po przekroczeniu linii boi wyznaczającej miejsce dopuszczone do kąpieli, 29-latek zniknął pod taflą wody. Jego kolega krzykiem zaczął nawoływać pomocy. Znajdujące się na brzegu osoby wezwały służby ratunkowe. Jako pierwsi na miejscu pojawili się radłowscy strażacy ochotnicy. W dalszej kolejności płetwonurkowie z Tarnowa i to oni wydobyli z wody mężczyznę, którym zajęła się załoga Pogotowia Ratunkowego. W wyniku podjętej akcji reanimacyjnej udało się przywrócić czynności życiowe mężczyzny. W stanie ciężkim został przetransportowany do szpitala. Niestety pomimo wysiłków lekarzy mężczyzny nie udało się uratować. Na terenie gdzie doszło do wypadku pracowali także policjanci. Zabezpieczyli oni teren i ustalili świadków, którzy teraz są przesłuchiwani. Śledztwo w sprawie śmierci 29-latka prowadzone jest pod nadzorem tarnowskiej prokuratury. Pamiętaj! Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przypominamy o konieczności zachowywania podstawowych zasad ostrożności i rozwagi:
 • wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
 • do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
 • również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki winny wystrzegać się pływania.
 • z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
 • z zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
 • pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
 • szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
 • Komentarze...
  testststs 10,2,9,1,A