"WOJNA - Białoszewski 44" w CSM (KONKURS)
access_time 2014-09-04 10:54:05
7 września, o godz. 18:30, w CSM odbędzie się muzyczne wydarzenie roku pt.: "WOJNA - Białoszewski 44" - koncert oparty na fragmentach "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Będzie on poprzedzony wernisażem wystawy fotografii archiwalnej pt: „Wojna zaczęła się w Tarnowie”.
WOJNA -BIAŁOSZEWSKI 44 - wielki koncert Miejsce: Centrum Sztuki Mościce Termin: niedziela, 7 września, godz. 18:30 Cena biletu: Bilety: 35 zł przedsprzedaż, 45 zł - trzy dni przed koncertem, cena 45 zł dotyczy także wcześniejszych rezerwacji - Zaprezentujemy koncert oparty na fragmentach „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w niezwykłym wykonaniu Kingi Preis, Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy i autora kompozycji Mateusza Pospieszalskiego i chóru i zespołu muzycznego. „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego to uznany za arcydzieło utwór opisujący życie ludności cywilnej w czasie powstania, oddający w najdrobniejszych szczegółach prawdę o nastrojach, emocjach i przeżyciach warszawiaków, w sposób nieszablonowy, szczery i pozbawiony patosu – mówi dyrektor Centrum Sztuki Moście, Agnieszka Kawa. – To niezwykły projekt o ważnych, ludzkich emocjach. Mocno trzyma w napięciu. W samo tylko muzyczne wydarzenie zaangażowanych jest 30 osób – dodaje zastępca dyrektora Marek Karpiński. Tematem prezentowanych w koncercie utworów jest historia walczącego miasta i kolejne etapy jego agonii. Opowieść o tragedii Warszawy ma tu jednak znaczenie metaforyczne - jest opowieścią o tragedii każdej wojny, każdego aktu ludobójstwa, przemocy czy terroryzmu, obrazem okrucieństwa historii i cierpienia niewinnych ludzi, również tych żyjących współcześnie. Mateusz Pospieszalski sięga po różnorodne formy muzyki: nawiązujące do barokowej polifonii, melodyki godzinek i litanii, aż po brzmienia, popowe i rockowe rapowane i śpiewane. Kolejne utwory koncertu ukazują różne sceny z życia walczącego miasta: Litania piwnic - modlitwę tłumów stłoczonych w piwnicach i schronach, i przeżywających tam grozę nalotów i bombardowań. Studnia w poprzek to utwór wykorzystujący efekty ciszy, szeptów, plusku i kapania wody oparty na dramatycznym opisie przejścia kanałami Starego Miasta, Katedralności - mówią o zagładzie katedry warszawskiej. Utwór oparto na motywach muzyki oratoryjnej i kościelnej. W Koncercie Szopenowskim przypomniane zostaje autentyczne zdarzenie z lata 1944 r., gdy w jednej z kawiarni w centrum Warszawy pod niemieckim ostrzałem grano dla powstańców koncert szopenowski. Utworom muzycznym towarzyszą współczesne wizualizacje graficzne, łączące fabularne impresje z fragmentami tekstu Białoszewskiego. Wyeksponowano w nich zaburzone rytmy i rozbite, okaleczone formy narracji. MUZYCY: Marcin Pospieszalski gitara basowa/kontrabas Dariusz Bafeltowski gitara Marek Pospieszalski saksofon/klarnet Nikodem Pospieszalski perkusja Łukasz Pospieszalski fortepian Natalia Pospieszalski flet /wokal Kwartet smyczkowy: Beata Wołczyk (I skrzypce), Magdalena Ksiądzyna (II skrzypce) lub Tomasz Kulisiewicz (zamiennie), Szymon Kruk (altówka), Bożena Papała (wiolonczela)
Dla czytelników portalu Tarnow.net.pl mamy jedno podwójne zaproszenie na koncert, który odbędzie się w niedzielę, 7 września o godz. 18:30 w Centrum Sztuki Mościce. Każdy, kto prześle na adres konkurs@tarnow.net.pl w terminie do piątku, 5 września, do godz. 10, swoje imię i nazwisko oraz nr tel. i adres e-mail weźmie udział w losowaniu wejściówek. W temacie wiadomości należy wpisać: "WOJNA - Białoszewski 44"
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A