![]()
W Tarnowie i w powiecie tarnowskim główne obchody Święta Narodowego rozpoczną się tradycyjnie o godz. 12 mszą św. w bazylice katedralnej. Po jej zakończeniu uczestnicy przeniosą się pod Grób Nieznanego Żołnierza.
Program obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Tarnowie
godz. 12.00 - bazylika katedralna - uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny
godz. 13.30 - Grób Nieznanego Żołnierza w Tarnowie
- Hymn Państwowy
- Oficjalne wystąpienia
- Salwa honorowa
- Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
- Koncert Orkiestry Dętej Zakładów Azotowych S.A.
godz. 16.00 - Tarnowski Teatr im. L. Solskiego - Finał XV Regionalnego Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej (Organizator: PTG „Sokół-Świat Pracy” - wstęp wolny).
Na uroczystości zapraszają wszystkich mieszkańców Tarnowa i powiatu starosta tarnowski
Roman Łucarz oraz zastępca prezydenta Tarnowa
Henryk Słomka-Narożański.
Konstytucja 3 maja
Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nie posiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny.
Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.
Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 maja spowodowało opozycję republikanów oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego, które od 1768 roku było protektorem Rzeczypospolitej i gwarantem nienaruszalności jej ustroju.
W wojnie w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederacją targowicką – spisek polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej.
Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
Konstytucja obowiązywała przez 14 miesięcy, w tym czasie Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, które były rozwinięciem jej postanowień. Sejm grodzieński (1793), aktem oblatowanym w Grodnie 23 listopada 1793 roku uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.
(za wikipedia)