Między sztuką a powołaniem
access_time 2011-05-07 10:25:06
Na 8 maja Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego zaprasza na drugą premierę po powrocie do wyremontowanej siedziby. W niedzielę bowiem prezentacja "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły w reżyserii Tomasza Piaseckiego.


Kiedy Edward Żentara obejmował przed trzema laty dyrekcję Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, jedną z jego pierwszych propozycji premierowych była sztuka Karola Wojtyły "Brat naszego Boga". Na przeszkodzie stanął remont teatralnego budynku, który zakończono dopiero przed paroma tygodniami.

Brat naszego Boga, dramat pisany w drugiej połowie lat 50., doczekał się premiery dopiero w grudniu 1980 roku. Była to pierwsza sztuka Karola Wojtyły wystawiona w Polsce (łącznie napisał ich 6, z czego jedna zaginęła w czasie okupacji). Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Chmielowski, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym. Powołanie kapłańskie zwyciężyło w rywalizacji z powołaniem artysty - dylemat, który była tak bliski Karolowi Wojtyle. Zanim otrzymał bowiem święcenia kapłańskie w 1946 roku, bardzo intensywnie udzielał się na niwie teatralnej jako aktor, reżyser i dramaturg, osiągając na tym polu duże sukcesy. Zarówno reżyser Tomasz Piasecki jak i odtwórca głównej roli, Ireneusz Pastuszak, podkreślają aktualność tematu sztuki "Brat naszego Boga", mimo upływu ponad 60 lat od jej napisania.

Premiera sztuki Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego odbędzie się 8 maja br. (niedziela) o godzinie 19.00. Honorowy patronat nad spektaklem objął biskup Wiktor Skworc oraz prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.

Komentarze...