Pierwsza powódź tej wiosny (FOTO)
access_time 2011-05-05 16:15:04
Na szczęście to tylko ćwiczenia taktyczno-bojowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które końcem kwietnia odbyły się miejscowości Komorów gm. Wierzchosławice.


W dniu 29 kwietnia 2011 r. o godz. 16.50 Miejskie Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie otrzymuje informację o wystąpieniu powodzi na terenie miejscowości Komorów gm. Wierzchosławice. W wyniku wezbrania wody zagrożone zalaniem są obszary zabudowane a w wyniku przelania się wody przez wał przeciwpowodziowy, powstają rozległe rozlewiska podtapiając budynki i pola. W trakcie prowadzony działań powodziowych dochodzi do wypadku drogowego a w samochodzie osobowym znajdują się 3 osoby poszkodowane, które na skutek odniesionych obrażeń nie mogą opuścić pojazdu samodzielnie.

Działania jednostek straży pożarnej muszą doprowadzić do ewakuacji ludności z zalanych terenów przy użyciu sprzętu pływającego, zabezpieczenie korony wałów powodziowych przed przelaniem się wody, likwidację skutków przejścia wezbraniowej fali powodziowej oraz udzielenie pomocy poszkodowanym i likwidację skutków wypadku drogowego. Jest to scenariusz powiatowych ćwiczeń taktyczno-bojowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych organizowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Tarnowie, oraz Wójta Gminy Wierzchosławice.

Ćwiczenia były realizowane na trzech odcinkach bojowych wspólnie przez strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej w tym samym czasie. Pierwsze działania podjęła miejscowa jednostka OSP Komorów oraz zastępy OSP z terenu gminy Wierzchosławice i zastępy Państwowej Straży Pożarnej przy wykorzystaniu jednostek pływających tj. poduszkowca, łodzie z silnikami zaburtowymi i ośmiokołowej amfibii Argo ewakuowali ludzi z zalanych terenów.

W następnym etapie działań na miejsce ćwiczeń dysponowane były kolejne jednostki OSP KSRG z terenu powiatu tarnowskiego oraz grupa operacyjna z KM PSP Tarnów. Zastępy przystąpiły do układania rękawów przeciwpowodziowych podwyższających wały oraz wzmacnianie wałów poprzez ułożenie worków z piaskiem w tej operacji sprawdzono walory techniczne i użytkowe oraz przydatność ładowarki do napełniania worków z piaskiem. Ponadto strażacy przystąpili do wypompowywani wody z zalanych obszarów oraz organizacji punktu udzielania pomocy medycznej gdyż w wyniku powstałego zagrożenia oraz skutków wtórnych kilkanaście osób zostało rannych.

Ostatnim elementem zaplanowanym przez organizatorów ćwiczeń była likwidacja skutków wypadku drogowego w którym to ranne były trzy osoby. Działania ratownicze były prowadzone z użyciem hydraulicznego sprzętu ratowniczego.

Po prawie trzygodzinnych zmaganiach ćwiczenia zostały zakończone a cel ćwiczeń został osiągnięty. W ćwiczeniach udział wzięło 27 zastępów z jednostek OSP, 5 zastępów PSP łącznie 159 strażaków ćwiczących, oraz Pogotowie Ratunkowe, Policja i przedstawiciele Wydziału Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tarnowie.


Info: st. kpt. Paweł Mazurek, Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie

Komentarze...