"Jaskółka" symbolem Tarnowa
access_time 2011-07-08 11:39:23
Pasażerowie wybrali imiona dla najnowszych pociągów w Małopolsce ACATUS-2. Do Tarnowa będzie jeździła Jaskółka. Swoją nazwą ma odzwierciedlać charakter naszego regionu. To pierwsza dobra wiadomość od wtorkowego strajku w Przewozach Regionalnych, który był uciążliwy także dla pasażerów tarnowskiego dworca PKP.


Pięć nowych składów, które już obsługują połączenia na terenie naszego województwa to pojazdy typu ACATUS-2 wyprodukowane na zlecenie Województwa Małopolskiego w bydgoskiej firmie PESA. Zakupione pociągi mogą osiągać prędkość nawet do 160 km/h, jednak nie pozwala im na to stan torów. Pojazdy wyposażone są w 180 miejsc siedzących. Wagony posiadają obniżoną podłogę do wysokości 760 mm ponad główkę szyny. Aby maksymalnie ułatwić korzystanie z pojazdu osobom niepełnosprawnym, składy przystosowano do obsługi podróżnych poruszających się na wózkach inwalidzkich m.in. dzięki specjalnie zamontowanym windom. W każdym pojeździe wydzielono 20 miejsc klasy 1. Pociągi wyposażone są w klimatyzację, monitoring wnętrza, instalację rozgłoszeniową i informacyjną.

Pasażerowie wybrali imiona dla najnowszych pociągów w Małopolsce ACATUS-2. Podhale zdecydowało się na nazwę Tischner. Nikifor to nazwa pociągu dla Sądecczyzny, a Jura - dla zachodniej Małopolski. Jaskółka została symbolem Tarnowa, a Pawie Pióro wybrali krakowianie. Każda z nazw ma nawiązywać do pięciu części naszego województwa, ich zwyczajów, wybitnych ludzi oraz miejsc. Możliwe, że pociągi zostaną też ozdobione motywami nawiązującymi do jego nazwy. "Chrzest" ACATUSów w rozkładzie jazdy we wrześniu.
Komentarze...