"Smoleński" Apel Pamięci w Tarnowie
access_time 2011-04-09 12:14:46
W najbliższą niedzielę 10 kwietnia o godzinie 8:41, tuż po wybrzmieniu z wieży tarnowskiego Ratusza ostatnich taktów utworu "Cisza", pod Tablicą Katyńską na placu Ofiar Katynia (nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza) odbędzie się Apel Pamięci o Ofiarach Katastrofy Smoleńskiej, na który zaprasza tarnowian grupa mieszkańców miasta i regionu, działaczy kilku organizacji pozarządowych i spontanicznie zorganizowanych internautów.


Podczas wyczytywania nazwisk wszystkich pasażerów dramatycznego lotu Tu-154M w niebo wypuszczonych zostanie 96 par biało-czerwonych baloników. Odczytany zostanie również krótki apel do władz miasta i jego mieszkańców o upamiętnienie ofiar tragedii poprzez ufundowanie i wmurowanie w najbliższych miesiącach specjalnej Tablicy Smoleńskiej, z propozycją jej umieszczenia niedaleko obecnej Tablicy Katyńskiej.

- 10 kwietnia 2010 r. Katyń i Smoleńsk na zawsze już zostały splecione tragicznymi więzami, które winny znajdować odzwierciedlenie w świadomości narodowej i kultywowaniu patriotyzmu przez wszystkich Polaków, również tarnowian - mówią organizatorzy, prosząc wszystkich, którzy chcieliby oddać hołd ofiarom Katastrofy dokładnie w rocznicę ich śmierci o przyjście w niedzielę o 8:41 pod Tablicę Katyńską, o chwilę refleksji, modlitwy oraz złożenie pod Tablicą kwiatu lub zapalenie znicza w kolorze białym i czerwonym.

Organizatorzy zapewniają, że wydarzenie nie będzie miało charakteru politycznego i nie przewidują żadnych przemówień.

Komentarze...