Stypendia od Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza
access_time 2011-03-07 09:59:54
Do 114 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z diecezji tarnowskiej trafiły stypendia od Fundacji im. abp. Jerzego Ablewicza. W piątek 4 marca wręczyli je biskup tarnowski Wiktor Skworc i ks. Władysław Kostrzewa - były kapelan biskupa Ablewicza.


Była to już 13. edycja stypendiów. Pomoc w kwocie tysiąca zł trafiła do młodzieży z rodzin mniej zamożnych i wielodzietnych.

Najwięcej stypendystów pochodzi z dekanatów: Ciężkowice, Zakliczyn, Grybów i Łącko.

Młodzież z rodzicami i katechetami uczestniczyła we Mszy św. w tarnowskiej katedrze. W homilii bp Wiktor Skworc powiedział, że szczególnym darem dla młodych jest Fundacja arcybiskupa Jerzego Ablewicza - byłego ordynariusza diecezji tarnowskiej.

- Otrzymujecie dzięki niej pomoc, może materialnie niewielką, ale znaczącą symbolem i nadzieją. To dowód na to, że wspólnota Kościoła o was pamięta, że cieszy się waszymi zdolnościami, osiągnięciami i chce was wspomagać. To po prostu znak, że nam na was zależy - powiedział ordynariusz diecezji.

Fundusze na stypendia zbierane są podczas udzielania sakramentu bierzmowania. Część środków z Niedzieli Papieskiej także zasila fundusz stypendialny. Ponadto pieniądze przekazuje ordynariusz tarnowski i indywidualni ofiarodawcy. W tym gronie są m.in. uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Ofiary na stypendia przekazali także wierni podczas Mszy św. żałobnej w intencji abp. Józefa Życińskiego, który powołał Fundację w 1993 roku. Do tej pory przyznała ona ok. 1,5 tys. stypendiów.


Przygotowała: Ewa Biedroń - DSI - Diecezjalny Serwis Informacyjny
Foto: Grzegorz Golec

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A