Bezpłatny Internet dla pacjentów i technologie telemedycyny w szpitalu św. Łukasza
access_time 2010-08-17 15:00:11
Pacjenci Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie będą mieli bezpłatny dostęp do Internetu. Lekarze – możliwość wykorzystywania nowoczesnych technologii telemedycyny.


Tarnowski szpital otrzymał dofinansowanie (1,1 mln złotych) – Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 na realizację projektu usprawnienia i rozbudowy systemu informatycznego o łącznej wartości 1,4 mln złotych.

W ramach projektu na terenie szpitala do końca 2012 roku zostanie wykonana nowoczesna sieć światłowodowa o długości ponad 1,2 km oraz zakupione zostanie wyposażenie ponad 100 urządzeń i zestawów komputerowych. Pacjenci szpitala będą mieli bezpłatny dostęp do Internetu, a lekarze i specjaliści możliwość korzystania z technologii telemedycyny. Rozbudowany zostanie również szpitalny system archiwizacji i obiegu dokumentacji medycznej, umożliwiający kompleksowe przesyłanie informacji o pacjencie między wszystkimi działami szpitala.

Nowe systemy telemedyczne w Szpitalu św. Łukasza pozwolą m.in. na interaktywne wideokonferencje pomiędzy lekarzami specjalistami, lekarzem i pacjentem, przesyłanie na odległość obrazów statycznych i dynamicznych (zdjęć rentgenowskich, echogramów, EKG, USG, MRI, tomografii komputerowej itp.) oraz przeprowadzanie "operacji na odległość", podczas których stosowana jest jedna z najszybciej rozwijających się technik telemedycyny czasu rzeczywistego pozwalająca na wideokonferencje, które obejmują zasięgiem wielu lekarzy, np. lekarza prowadzącego zabieg i lekarzy specjalistów. Dzięki zastosowaniu nowych technologii teleinformatycznych tarnowski szpital planuje rozwój współpracy w zakresie konsultacji i analiz m.in. ze specjalistami Szpital Specjalistycznego im. Jana Pawła II oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Planując rozwój systemów teleinformatycznych postanowiliśmy również zapewnić bezpłatny dostęp do Internetu naszym pacjentom i odwiedzającym ich rodzinom, jaki można spotkać w wielu szpitalach na świecie – mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza w Tarnowie.

Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie jest największą placówką lecznictwa zamkniętego we wschodniej części Województwa Małopolskiego i jednym z najlepiej wyposażonych szpitali w Małopolsce.

Komentarze...