Wzrost liczby turystów w mieście pod Górą Św. Marcina
access_time 2010-08-17 14:00:55
Połowę sezonu turystycznego w Tarnowie mamy już za sobą, ale już teraz można próbować oszacować zainteresowanie naszym miastem na podstawie statystyk liczby osób obsłużonych przez Tarnowskie Centrum Informacji. W maju, czerwcu i lipcu obsłużono odpowiednio o 17%, 58% i 22% osób więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Co także bardzo cieszy - szczególnie widoczny jest wzrost liczby turystów z zagranicy – informacji w językach obcych udzielano ponad dwukrotnie częściej niż w tych samych miesiącach roku ubiegłego. Pamiętać jednak należy, że większość osób wybiera Tarnów jako atrakcję jednodniową, bądź to jako przystanek w drodze, bądź jako miejsce „wypadu” np. z Krakowa.

- Niestety ciągłym zagrożeniem dla wakacyjnej frekwencji są powtarzające się podtopienia i znaczne opady deszczu. Wprawdzie dotychczas nie zaobserwowaliśmy ich negatywnego wpływu, niemniej jednak ryzyko ciągle istnieje. Być może gdyby nie kapryśna aura, dane dotyczące sezonu turystycznego byłyby jeszcze lepsze – zauważa Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

Zarówno turyści indywidualni, jak i grupy najczęściej zwiedzają zabytkowe centrum miasta, z Katedrą, Rynkiem, Muzeum Diecezjalnym i Muzeum Etnograficznym. Osobną kategorią są wycieczki podążające szlakiem żydowskim – głównie z Izraela i Niemiec oraz grupy węgierskie, które zwiedzają miejsca poświęcone bohaterowi obu narodów – Józefowi Bemowi. Tarnów stanowi również bazę wypadową dla zwiedzania innych części Małopolski - Krakowa, Bochni, Nowego Wiśnicza, Zalipia czy Ciężkowic. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez TCI „Spacerki po Tarnowie”. Rozbudowana formuła wycieczek historycznych przypadła do gustu uczestnikom.

Tarnowskie Centrum Informacji stara się stale podnosić jakość obsługi turystów. Aktualnie trwają pracę nad włączeniem TCI w struktury powstającego Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Obejmie on swoim zasięgiem całe województwo małopolskie, dając każdemu turyście, w każdej części województwa dostęp do pełnej bazy danych atrakcji turystycznych. W lipcu zakończył się proces dostosowania pomieszczeń siedziby Centrum do wymogów MSIT. Niebawem ruszą pracę nad stworzeniem kompleksowej elektronicznej bazy danych atrakcji turystycznych. W pierwszym kwartale przyszłego roku TCI zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt i urządzenia do obsługi turystów, w tym dostosowane do obsługi turystów niepełnosprawnych. Ostatnim etapem będzie zamontowanie ogólnodostępnego infokiosku. Całość inwestycji jest współfinansowana ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...