Pałac Młodzieży „Uczy, bawi, wychowuje” od 60 lat
access_time 2011-01-25 09:42:37
Konferencja naukowa, benefis, zajęcia sportowo-rekreacyjne i wielki piknik dla mieszkańców Tarnowa. Tak zamierza świętować swoje urodziny najstarsza i najbardziej zasłużona w naszym mieście placówka wychowania pozaszkolnego. Główne obchody jubileuszu zaplanowane są na czerwiec.


- Zaczynaliśmy w 1951 roku w trzech małych pomieszczeniach w harcówce, która znajdowała się w Parku Strzeleckim, w niegdysiejszym budynku Bractwa Kurkowego. Od 1958 pracujemy w obecnej siedzibie przy ul. Piłsudskiego. W międzyczasie Pałac otrzymał do dyspozycji halę sportową przy ul. Gumniskiej i kilka pomieszczeń na terenie Tarnowa. A ostatnio przybyło nam nowoczesne i bezpieczne boisko wielofunkcyjne. Efekt? W ciągu tych kilkudziesięciu lat przez nasze pracownie przewinęło się kilkaset tysięcy tarnowian – podkreśla z dumą dyrektor placówki, Marta Komorowska. - Obecnie Pałac Młodzieży proponuje zajęcia w 144 kołach zainteresowań. Z naszej oferty korzysta ponad 2000 młodych osób – dodaje.

Pałac Młodzieży w Tarnowie to piękna historia i tradycja. Pisali ją między innymi mistrzowie świata, Europy i Polski w różnych dyscyplinach sportowych; plastycy, muzycy, fotograficy i modelarze, którzy swój talent prezentowali w wielu zakątkach świata.

Właśnie przypomnieniu tych najpiękniejszych kart historii Pałacu Młodzieży na służyć wyjątkowy konkurs literacko-plastyczno-fotograficzny „Jest taki Pałac”, który ogłasza placówka. Do udziału w nim zostali zaproszeni byli i obecni wychowankowie instytucji. Inicjatywa ta ma pomóc zebrać wspomnienia, refleksje, zdjęcia oraz prace plastyczne, dokumentujące w oryginalny sposób rozmaite wydarzenia z dziejów Jubilata.

- Bo „Jest taki Pałac”, w którym od kilkudziesięciu lat dzieją się rzeczy niezwykłe i ciekawe. Pałac, który pozwolił pokoleniom tarnowian na rozwijanie swoich pasji, bicie rekordów, odkrywanie talentów. Pałac, który pokazywał, jak mądrze i pożytecznie spędzać wolny czas. Pałac, który uczy, bawi i wychowuje, od 60 lat – tłumaczy Marta Komorowska.

A nagrodą dla laureatów konkursu w poszczególnych kategoriach artystycznych jest kilkudniowy wyjazd do Parlamentu Europejskiego połączony ze zwiedzaniem Brukseli. Oprócz tego przewidziane jest kilkanaście cennych nagród i wyróżnień. Termin nadsyłania prac upływa 31 marca 2011. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronach Pałacu: www.pm.tarnow.pl

Patronat nad obchodami jubileuszu objęli do tej pory: Poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal, Posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski.

Komentarze...