Przegląd prasy
access_time 2011-01-19 13:14:13
Komu miasto dało zarobić? Mężczyzna zginął w pożarze. To pomoże zdać prawo jazdy. Kolejny laur dla naszego miasta - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI oraz Dziennik Polski.


Temi 19 stycznia 2011 r.

Komu miasto dało zarobić?
Gorący temat z okładki TEMI. Swoimi decyzjami samorząd Tarnowa zwiększył wielokrotnie wartość prywatnego gruntu i.. tyle. Gdy zmieniono plan zagospodarowania należących do prywatnego inwestora terenów za szpitalem przy ul. Lwowskiej w Tarnowie, ich wartość wzrosła wielokrotnie, mówi się nawet, że o przeszło 90 mln zł. Właściciel terenów ma pozwolenie na budowę dwóch wielkich obiektów handlowych (według pierwotnych planów o powierzchni użytkowej przekraczającej 90 tys. metrów kwadratowych), ale budowa nie rusza, nie pojawiają się też obiecane miastu inwestycje i pieniądze. Samorząd zaczął natomiast za swoje pieniądze budować w tym miejscu drogi.

Mężczyzna zginął w pożarze
Tragiczna informacja z regionu na łamach tygodnika. W pożarze w Woli Rzędzińskiej zginął 56-letni mężczyzna. Z jego drewnianego domu niewiele zostało. Okoliczności i przyczyny zdarzenia bada policja. Przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia.

ZUS oddziałowy
Tylko odwołania od orzeczeń komisji lekarskich w Krakowie, reszta na miejscu - czytamy w Galicyjskim Tygodniku Informacyjnym. Po kilku latach podporządkowania tarnowskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oddziałowi w Nowym Sączu powrócono do poprzedniego systemu. Oddział ZUS w Tarnowie działa ponownie od 2009 roku, ale od stycznia br. obejmuje on także dotychczasowego inspektorat w Bochni. Wciąż trwa wewnętrzna reorganizacja przywróconego oddziału.
Ambasador z Tarnowa
Urszula Gacek, była senator Platformy oraz posłanka do Parlamentu Europejskiego została mianowana ambasadorem i stałym przedstawicielm Polski przy Radzie Europy w Strasburgu. Prezydent Bronisław Komorowski właśnie podpisał jej nominację

Centrum dla seniorów
Dom Pomocy Społecznej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Dom Dziennego Pobytu utworzą nowe centrum dla seniorów, które wkrótce powstanie przy ul. Szpitalnej w Tarnowie. Na terenie Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, w odrębnym parterowym obiekcie (zajmowanym przez lata przez siostry zakonne), planowane jest uruchomienie ośrodka dziennego pobytu dla osób samotnych, osób w podeszłym wieku a także osób częściowo niepełnosprawnych. Stanie się to w pierwszym półroczu 2011 roku.
Dobiegają końca prace związane z uruchomieniem nowego zakładu opiekuńczo-leczniczego w Tarnowie. Decyzja o powstaniu drugiej tego typu placówki w Tarnowie zapadła w Urzędzie Miasta w połowie ubiegłego roku i podyktowana była niezabezpieczonymi w odpowiednim stopniu potrzebami mieszkańców. Zakład powstaje w kompleksie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Szpitalnej 53.
Modernizacja pomieszczeń trwała prawie pięć miesięcy i była prowadzona w sposób, który nie zakłócał spokoju dotychczasowych mieszkańców. Wykonany został szeroki zakres prac budowlano-adaptacyjnych m.in. przebudowanych zostało część pomieszczeń oraz łazienki, dzięki czemu stały się one bardziej funkcjonalne i przestrzenne. W ramach prac zostały skute i położone nowe tynki, wykonano nową instalację elektryczną, sygnalizacyjną, wodno - kanalizacyjną i centralnego ogrzewania. Dokonano wymiany wykładzin podłogowych, armatury oraz płytek ściennych, wymieniono stolarkę wewnętrzną, wymalowano pomieszczenia.
Obiekt, w którym będzie mogło przebywać do trzydziestu pacjentów został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aktualnie trwa wyposażanie ZOL-u w łóżka, meble, pościel, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, itp. Koszt utworzenia zakładu wyniesie około 1,2 mln zł; inwestorem jest Gmina Miasta Tarnowa.

Dziennik Polski 19 stycznia 2011 r.

To pomoże zdać na prawo jazdy
W Dzienniku o wielkiej akcji promocyjnej MORD-u. Cykl spotkań w szkołach średnich, przeznaczonych dla osób które będą ubiegały się o prawo jazdy, to sposób Małopolskiego Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie, na lepszą zdawalność uczestników. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu w powiecie dąbrowskim. Sporo miejsca poświęcono przepisom ruchu drogowego i wątpliwościom dotyczącym ich praktycznego zastosowania.

Kolejny laur dla naszego miasta
W lokalnym dodatku do Dziennika Polskiego o tarnowskim Parku Wodnym, który okazał się najlepszym przedsięwzięciem w minionym roku w naszym województwie.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wyróżniło tarnowski Park Wodny tytułem „Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce. Lider Małopolski 2010 roku”. Co roku na taki tytuł mogą liczyć te inwestycje, które przyczyniają się do rozwoju całego województwa.
Powstały w wyniku przebudowy pływalni przy ul. Piłsudskiego Park Wodny został udostępniony mieszkańcom w połowie października ubiegłego roku. Jest to wszechstronny i przede wszystkim dostosowany do potrzeb miasta obiekt o powierzchni blisko 5,5 tysiąca m2. Tarnowski Park Wodny mieści pływalnię sportową o wymiarach 25 x 12,5m oraz basen rekreacyjny o wymiarach 12,5 x 10m, ze zjeżdżalnią, gejzerami, masażem karku oraz wanną do masażu wodnego. Tarnowski Park Wodny to również sauny – sucha i parowa oraz miejsce przeznaczone do wypoczynku po skorzystaniu z nich, a także odnowa biologiczna, usługi wodolecznictwa i rehabilitacji. Obecnie z Parku Wodnego w Tarnowie dziennie korzysta średnio 1100 osób. To o około czterysta więcej niż przed modernizacją pływalni przy ul. Piłsudskiego. Budowa Parku Wodnego kosztowała 11,5 mln zł. Blisko cztery miliony pochodziły ze środków unijnych.

Komentarze...