Krystyna Latała trzecim wiceprezydentem Tarnowa
access_time 2011-01-18 14:41:56
Jej główne kompetencje to oświata, sport oraz nadzór nad Urzędem Stanu Cywilnego. Jak informowaliśmy, wieloletnią polonistkę i współzałożycielkę Radia MAKS, a ostatnio prezesa Radia Eska Tarnów, rekomendowała do tej funkcji Platforma Obywatelska.


Dobrze wykształceni, kompetentni i kreatywni nauczyciele, wsłuchiwanie się w głosy środowisk i wspólne inicjowanie dobrych zmian w oświacie oraz dostosowywanie edukacji do wskaźników demografii – to główne kierunki, które wytyczyła przed sobą nowa wiceprezydent. Podkreśliła ona także rolę kształcenia zawodowego i dbanie o jak najwyższy poziom także tej dziedziny edukacji.

Krystyna Latała jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też ukończyła Podyplomowe Studium Upowszechniania Kultury. Najdłużej pracowała jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, prowadziła także zajęcia w Kolegium Języka Polskiego. Tarnowianom jest znana również jako współzałożycielka Radia MAKS – pierwszej w regionie niezależnej, komercyjnej stacji radiowej i portalu informacyjnego Małopolski Wschodniej - intermaks. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in. za pracę pedagogiczną: Kuratora Oświaty i Wychowania – 1979 r., Miasta Tarnowa – 1984 r., posiadaczka Srebrnego Krzyża Zasługi – 2001 r. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie radiowej przyznanym na wniosek KRRiT przez Prezydenta RP - 2005 r.

Krystyna Latała dołączyła do grona Zastępców Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, którymi są Dorota Skrzyniarz oraz Henryk Słomka – Narożański. W ścisłym kierownictwie Urzędu zasiadają ponadto Sekretarz Miasta Aleksandra Mizera i Skarbnik Sławomir Kolasiński. Dodajmy, że w myśl zmian organizacyjnych, kompetencje zastępcy prezydenta Doroty Skrzyniarz zostały poszerzone. Prócz nadzoru nad miejską kulturą i promocją, pokieruje ona także pracą instytucji związanych z ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Nowa jakość w Urzędzie Miasta Tarnowa, czyli zarys zmian organizacyjnych w magistracie

Wskutek przygotowywanych zmian mieszkańcy Tarnowa będą mogli liczyć na jeszcze łatwiejsze i szybsze załatwienie spraw. Magistrat ma być nowoczesną instytucją. Jednym z kierunków zmian jakościowych będzie powstanie trzech Centrów w Urzędzie Miasta Tarnowa. Mowa o reorganizacji dotychczasowych struktur oraz uporządkowaniu i uszczegółowieniu kompetencji. Ma to polepszyć efektywność funkcjonowania urzędu jako całości oraz zwiększyć skuteczność i jakość pracy tarnowskich urzędników. Centrum Rozwoju Miasta będzie koncentrować się na planowaniu rozwoju miasta, opracowywaniu strategii i planów operacyjnych dla Tarnowa, zdobywaniu zewnętrznych środków i realizacji miejskich inwestycji.

Centrum Funkcjonowania Miasta zajmie się utrzymaniem infrastruktury, komunikacją, drogami oraz estetyką i reagowaniem na bieżące potrzeby. Z punktu widzenia tarnowian natomiast najważniejsze będzie Centrum Obsługi Mieszkańca. Będzie ono przyjmować klientów i załatwiać wszystkie powtarzalne sprawy m.in. wydawać i wymieniać dowody osobiste, tablice rejestracyjne, inne zaświadczenia oraz pozwolenia budowlane czy środowiskowe.

W przyszłości rozważa się też powstanie Centrum Spraw Społecznych i Skarbu Miasta. Pierwsze z nich ma się zajmować świadczeniem pomocy potrzebującym, programami zdrowotnymi,  współpracować z instytucjami pozarządowymi. Centrum Skarbu Miasta natomiast całościowo zajmowałoby się finansami i majątkiem Tarnowa. Dodajmy, że dzięki zmianom, które zostały zainicjowane w Urzędzie Miasta Tarnowa przed czterema laty, tarnowski magistrat dwukrotnie otrzymał tytuł Wzorcowego Urzędu w Małopolsce. Powołanie w magistracie trzech nowych Centrów będzie kolejnym etapem dostosowywania tej instytucji do najnowocześniejszych trendów i pełnego zaspokajania oczekiwań tarnowian.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A