Tarnów liderem w pomocy chorym na nowotwory krwi
access_time 2010-12-21 15:00:49
To jeden z najważniejszych wniosków X Jubileuszowego Spotkania Pacjentów Wyleczonych z choroby nowotworowej we Wrocławiu. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Kropla” w Tarnowie wzięli udział w tym spotkaniu. Podczas jubileuszu, za okazaną pomoc, nagrody specjalne, przyznano przewodniczącej Katarzynie Duraj oraz Prezydentowi Tarnowa Ryszardowi Ścigale.


Stowarzyszenie powstało 10 marca 2003 r., jego cele to zbieranie funduszy na badania wstępne dla kandydatów na dawców szpiku kostnego oraz gromadzenie informacji o osobach chętnych do oddania szpiku i chorych potrzebujących przeszczepu szpiku kostnego.

Do tej pory dwóch czynnych dawców pochodzi z Tarnowa. Jeden oddał szpik dla dziecka, a drugi dla osoby dorosłej. W ostatnich czterech latach, Stowarzyszenie otrzymało z budżetu miasta ponad 80 tysięcy złotych na realizację zadań dla organizacji pozarządowych. Od początku istnienia Stowarzyszenia – przeszło 150 tysięcy.

Dodajmy, że Tarnów to jedyne miasto w Polsce, które finansuje tego typu badania. Cieszą się ona bardzo dużym zainteresowaniem. Rocznie badanych jest w Tarnowie ok. trzystu potencjalnych dawców. Do tej pory Stowarzyszenie „Kropla” przebadało w sumie 2100 osób. Raz do roku, w grudniu, młodzież z Tarnowa wyjeżdża na Ogólnopolski Zjazd Osób Wyleczonych z chorób nowotworowych krwi. Przy tej okazji, z miasta pod Górą Św. Marcina do wrocławskiej Kliniki Transplantacji i Hematologii, trafiają bożonarodzeniowe upominki. Darczyńcami są, prócz Urzędu Miasta, tarnowskie szkoły i przedszkola.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...