Doświadczenie miłości, doświadczenie świata
access_time 2010-03-12 11:44:56
Anna Czech - Kobieta Tarnowa przekazała zdobytą w plebiscycie nagrodę dzieciom z ośrodka przy ul. Robotniczej.

Kobieta Tarnowa, laureatka konkursu zorganizowanego jesienią 2009 przez Galerię Tarnovia, by wyróżnić osobę, która "swoją aktywnością, zapałem lub talentem zaraża bądź inspiruje mieszkańców miasta", przekazała przyznaną w plebiscycie nagrodę na rzecz dzieci podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia przy ul. Robotniczej 4.

Za środki uzyskane ze sprzedaży nagrody (wycieczka o wartości 4 tys. zł) Kobieta Tarnowa przekazała ośrodkowi Sióstr Zgromadzenia specjalistyczne wyposażenie sali doświadczania świata: tor świetlno-dźwiękowy. W przyszłym tygodniu tor zostanie zamontowany przy ul. Robotniczej. Dodatkowo prowadzona przez Annę Czech Fundacja Kromka Chleba wyposaży salę w kolejne urządzenia o wartości kolejnych 4 tys. zł.

- Zdobycie tego tytułu i nagrody to był przede wszystkim ogromny kredyt zaufania. Przekazanie nagrody na rzecz dzieci z Robotniczej jest zupełnie naturalne - robię to w imieniu tych wszystkich, którzy na mnie głosowali. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym zachować się inaczej - powiedziała Anna Czech.

- Tarnów wiedział kogo wybrał na Kobietę Tarnowa. Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich naszych podopiecznych za tren dar - powiedziała siostra Maria Pitek ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.

Zdaniem oligofrenopedagoga Katarzyny Palmowskiej, sala doświadczania świata odgrywa niezwykle istotną rolę w terapii dzieci upośledzonych umysłowo. - Bogactwo jednocześnie dostarczanych poprzez światło, dźwięk i różnorodne bodźce kinestetyczne doświadczeń, oddziałuje na zmysł wzroku, słuchu, węchu oraz dotyku i propriorecepcji. W zależności od sposobu prowadzenia zajęć w sali oraz od użytych efektów stymulacji wielozmysłowej, terapia sprawdza się zarówno w przypadku dzieci z trudnymi, agresywnymi zachowaniami, u dzieci z nadaktywnością psychoruchową oraz u dzieci, u których chcemy poprawić skupienie uwagi, zaktywizować je do działania oraz pobudzić ich wyobraźnię - wyjaśniała Katarzyna Palmowska.

Podczas jednej sesji terapeutycznej w sali doświadczania świata zajęcia dostosowuje się do potrzeb pacjenta oraz zamierzonych przez terapeutów rezultatów. Rezultatami terapii z wykorzystaniem sali doświadczania świata może być zarówno ogólne wyciszenie i stan głębokiej relaksacji, jak również też zaktywizowanie, pobudzenie wyobraźni poprzez dostarczenie wielozmysłowej stymulacji rozwoju dzieci upośledzonych umysłowo. Jak podkreśla Palmowska, która jest jednym z nielicznych polskich specjalistów onoterapii, autorzy terapii opracowanej w Holandii w r. 1978 przez Ad Verheula i Jana Hulsegge'a przewidują również możliwość wprowadzania zwierząt podczas zajęć w pomieszczeniach sali doświadczania świata. Nie wykluczone więc, że towarzyszem wypraw dzieci w magiczną krainę doświadczania świata będzie Goldi - labrador i ukochany przyjaciel dzieci z Robotniczej.

Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia zapewnia opiekę i szansę rozwoju dzieciom upośledzonym intelektualnie. Dla porzuconych przez rodziców jest domem rodzinnym, najczęściej na całe życie. Pod opieką domu jest obecnie ponad 70 dzieci w wieku od 6 do 65 lat. Ośrodek działa dzięki poświęceniu i zaangażowaniu 13 Sióstr Miłosierdzia i ponad 50 opiekunów, pedagogów i wychowawców. Od przeszło 370 lat Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo [znane w Polsce pod popularną nazwą "Szarytek", która wywodzi się od francuskiego słowa "charite" - miłosierdzie] jest obecne w 94 krajach świata. Siostry rozpoczęły swoją trudną pracę w I połowie XVII wieku na terenie Paryża, gdzie podjęły się opieki nad porzuconymi dziećmi, pielęgnowały chorych, nosiły pożywienie ubogim, uczyły czytać i pisać dzieci z ubogich rodzin. Na prośbę królowej Polski, Marii Ludwiki Gonzagi [żona Władysława IV Wazy i Jana II Kazimierza] w Polsce powstała pierwsza placówka misyjna Szarytek. Była to jedna z wielu odważnych decyzji zapomnianej dzisiaj królowej, która np. podczas potopu szwedzkiego samodzielnie potrafiła prowadzić do bitwy wojska. Sprowadziła do Polski trzy zakony: Księży Misjonarzy w 1651, Sióstr Miłosierdzia w 1652 oraz Wizytek w 1654. Założyła w 1661 pierwszą polską gazetę Merkuriusz Polski, miała ambitne plany gospodarcze i polityczne, postulowała wzmocnienie władzy króla i senatu, zmianę systemu głosowania w sejmie oraz elekcję vivente rege. [elekcję za życia króla].

Galerię zdjęć ze spotkania z podopiecznymi Sióstr Miłosierdzia w Tarnowie można obejrzeć na stronie Radia RDN: LINK


Info: Fundacja Kromka Chleba

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A