Prezenty rozdane, spektakle zakończone, dzieci zadowolone
access_time 2009-12-09 14:12:06
Ponad tysiąc dzieci obejrzało 5 spektakli w ramach pierwszego festiwalu spektakli dla dzieci MAŁA TALIA. Projekt miał na celu popularyzację aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Gminy Miasta Tarnowa.

Udało nam się w krótkim czasie, bo od początku tego sezonu, zorganizować dwa festiwale oraz zrobić pięć premier, to odpowiedź na to czy teatr w Tarnowie istnieje w czasie przebudowy - podkreśla Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. Nie zwolniliśmy tempa, mimo ograniczonego zespołu czy braku dużej sceny. Dzieci były zachwycone spektaklami, a miło było widzieć z nimi także rodziców, którzy mogli w ten sposób pomóc Mikołajowi.

Spektakle odbywały się w sali teatralnej w Pałacu Młodzieży oraz na małej scenie w Tarnowskim Centrum Kultury. Obok premierowego "Kopciuszka" Tarnowskiego Teatru, zaprezentowały się teatry z Krakowa (Teatr Ludowy oraz Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska) oraz Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.

Najbardziej podobała mi się historia o domu, w którym schowane były dźwięki - mówi sześcioletnia Basia, która obejrzała spektakl w towarzystwie taty. Był tam fajny piesek i mała dziewczynka. Mieli różne przygody, a wszystko skończyło się dobrze. Podobnego zdania było mieszane dziecięco-dorosłe jury, które nagradzało poszczególne spektakle za najciekawsze realizacje sceniczne. W ramach realizacji projektu uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie przygotowali indywidualne nagrody - statuetki - dla każdego ze spektakli. Dzieci otrzymały łakocie od św. Mikołaja, który towarzyszył przy wszystkich przedstawieniach.

Miło zobaczyć tyle uśmiechniętych buzi w teatrze. Cieszę się, że tak dobrze się bawiliście, dlatego serdecznie dziękuję, tym wszystkim, którzy przygotowali festiwal - powiedziała na zakończenie Dorota Skrzyniarz, z-ca prezydenta miasta Tarnowa.

Na organizację kolejnego festiwalu MAŁA TALIA został już złożony wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Tym razem odbędzie się okolicach Dnia Dziecka, a jednym z jego elementów, będzie duże plenerowe widowisko.

Festiwal MAŁA TALIA wsparli sponsorzy: mecenas teatru - Karpacka Spółka Gazownictwa oraz firmy POLDIM S.A., Control Process SA, MPK Tarnów, Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie oraz Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń.


Info: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego

Komentarze...