Biskup Wiktor Skworc spotkał się z misjonarzami w Kongo
access_time 2008-10-14 18:05:15
Praca tarnowskich księży w Republice Konga przynosi konkretne owoce mówi biskup Wiktor Skworc, podsumowując swoją wizytę w Afryce. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, przebywał w Kongo m.in. z okazji 35. rocznicy rozpoczęcia w tym kraju pracy tarnowskich misjonarzy.

Biskup modlił się także na grobie ks. Jana Czuby, tarnowskiego księdza, zamordowanego dziesięć lat temu, na placówce misyjnej w Loulombo. Ordynariusz tarnowski rozważa rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Na ten temat rozmawiał z tamtejszymi hierarchami. Wskazali oni na trudności techniczne w zbieraniu informacji o życiu i śmierci misjonarza, jednak opowiedzieli się za rozpoczęciem procesu informacyjnego. Najprawdopodobniej proces beatyfikacyjny prowadziłaby diecezja tarnowska, w zastępstwie diecezji Kinkala, na terenie której zginął tarnowski misjonarz.

Biskup Wiktor Skworc mówi o ks. Janie Czubie:

lub->POBIERZ


Biskup Skworc odwiedził także trzy z czterech placówek misyjnych, w których obecnie pracują tarnowscy księża: Oyo, Gambomę oraz Brazzaville, a także kilka misyjnych punktów dojazdowych, m.in. wioskę Passa. Odprawił w niej Mszę św., udzielił chrztu dorosłemu, a następnie pobłogosławił jego związek małżeński. Biskup tarnowski przewodniczył też w Oyo i Gambomie w Mszach św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Spotykał się z różnymi grupami działającymi w parafiach: Legionem Maryi, skautami, chórami oraz grupami modlitewnymi dzieci i młodzieży. Oyo było pierwszą placówką misyjną, jaką w 1973 r. objęli tarnowscy misjonarze. Dwa lata później dołączyły do nich siostry ze zgromadzenia św. Józefa. Parafia w Oyo prowadzi dziś przedszkole i szkołę podstawową. Zdaniem misjonarzy, wielką nadzieją dla tamtejszej młodzieży byłoby otwarcie liceum. Jeden z budynków edukacyjnych jest budowany obecnie ze środków pochodzących z rodzimej diecezji misjonarzy - z dziecięcej akcji kolędników misyjnych.

Biskup Wiktor Skworc mówi o pracy tarnowskich misjonarzy w Republice Konga:

lub->POBIERZInfo: Rzecznik Biskupa Tarnowskiego

Komentarze...