"Wolność jak dąb"
access_time 2008-10-13 13:00:55
Chóralnie, nastrojowo, a przede wszystkim ze wspomnieniem odzyskania niepodległości- tak rozpoczął się niedzielny wieczór w Żabnie, poświęcony zbliżającej się rocznicy wywalczenia suwerenności przez Polskę.

Tym razem nie na siedzeniach przeznaczonych dla publiczności, ale na scenie, w kameralnym objęciu kurtyny znaleźli się wszyscy ci, którzy przyszli tego wieczora do żabnieńskiej placówki kultury. Tutaj przy zapalonych świecach swoją inaugurację miały obchody dziewięćdziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości, a także- co ważne dla żabnieńskiej społeczności- osiemdziesięciolecie posadzenia Dębu Wolności, żywego symbolu po walce o wolność. Z tej okazji do Żabna zawitał prof. UJ Andrzej Romanowski, literaturoznawca, który przeprowadził wykład o dwóch niepodległościach, tej z 1918 roku i tej, jak to określił – zapomnianej, z 1989 roku.

Hasłem przewodnim spotkania były słowa „Wolność jak Dąb”, które są zarazem tytułem wydanego na tę okazję śpiewnika z pieśniami i piosenkami patriotycznymi i żołnierskimi. Już w niedzielę przy akompaniamencie pianina można było wspólnymi siłami takie pieśni zaśpiewać. W planach jest wspólny występ na uroczystych obchodach niepodległości w Żabnie, które odbędą się 10 listopada.


Komentarze...