"Piękny Jaś" produktem regionalnym?
access_time 2008-08-13 13:12:01
Czy „Piękny Jaś”, fasola uprawiana w dolinie Dunajca, zostanie zauważona w Unii Europejskiej? - Ten produkt jest wizytówką i szansą naszego regionu. Uważam, że to mu się należy – podkreśla starosta tarnowski Mieczysław Kras. Ministerstwo rolnictwa poinformowało właśnie o przesłaniu do Komisji Europejskiej wniosku o rejestrację "Pięknego Jasia".

Wniosek o unijną rejestrację fasoli "Piękny Jaś" zgłosiła spółdzielnia zrzeszającą producentów warzywa z terenu doliny Dunajca. Na dużą skalę fasolę uprawia się w powiecie tarnowskim. Przodują w tym Wojnicz, Zakliczyn, Wietrzychowice. Poza tym produkują ją rolnicy z powiatu brzeskiego oraz dąbrowskiego. Cześć produktów, ze względu na wysoką jakość, trafia także na eksport. – Gdyby „Piękny Jaś” znalazł się na liście produktów regionalnych UE, jego wartość zdecydowanie wzrośnie. Nie od dziś wiadomo, że na zachodzie i coraz częściej w Polsce, przywiązuje się dużą wagę do certyfikatów – uważa starosta M. Kras. Dodaje równocześnie, że i bez tego fasola sobie „da radę” bo jest po prostu bardzo zdrowa i smaczna.

W Małopolsce fasola uprawiana jest na obszarze blisko 600 ha. Na 1 ha wysiewa się około 120 kg fasoli, uprawia na pionowych tyczkach bądź na sznurkach podwieszonych do rozciągniętego na słupach drutu, rośnie w rzędach. Zbiera się ją na przełomie września i października. Kiedy fasola, nazywana na południu Polski potocznie „grochem” otrzyma unijną rejestrację, nazwa „Piękny Jaś” zostanie zastrzeżona. Będzie można jej używać tylko w wybranych regionach. Obecność na unijnej liście to świadectwo jakości, które może pomóc w marketingu produktu.

Na liście produktów regionalnych Komisja Europejska zarejestrowała już ponad 800 nazw. Małopolska ma dwa produkty - bryndzę podhalańską i oscypka. Czy „Piękny Jaś” będzie kolejnym? Dowiemy się o tym już niebawem.


Info: Starostwo Powiatowe

Komentarze...