Tarnowski Dzień NIE DLA KORUPCJI !
access_time 2008-02-22 12:47:40
Pałac Młodzieży w Tarnowie- Młodzieżowe Centrum Samorządności w ramach ogólnopolskiej akcji Nie Daję, Nie Biorę Łapówek, która została zainicjowana w Warszawie przez stowarzyszenie NORMALNE PAŃSTWO, organizuje 23. 02. 2008 r. Tarnowski Dzień NIE DLA KORUPCJI!

Tarnowską edycję akcji możemy realizować tylko dlatego, że na prośbę o wsparcie tego ważnego przedsięwzięcia, pozytywnie odpowiedziała Drukarnia Cyfrowa - Tadeusz Filipów, która nieodpłatnie wydrukowała kilkaset okolicznościowych naklejek.

Inspiracją do szybkiej realizacji Tarnowskiego Dnia NIE DLA KORUPCJI ! jest problem narastającego w Polsce zjawiska korupcji, która występuje na dużą skalę w życiu codziennym całego społeczeństwa. Gdzie upatrywać głównych przyczyn korupcji? Najpoważniejsze powody to nie tylko niezrozumienie i korupcjogenne prawo, ale przede wszystkim szerokie przyzwolenie społeczne wynikające między innymi z niewiedzy co jest a co nie jest korupcją. Mało kto określa jako łapówkę tańszy „bilet” u konduktora bez wypisywania biletu, prezenty dla urzędników i pracowników państwowych za pozytywne i szybkie załatwienie sprawy. Nie widzi się szkodliwości tak częstych praktyk, jak wręczanie łapówek policjantom za nie wydawanie mandatu, dawanie pieniędzy lekarzom za pomyślne operacje itp..

Większość ludzi myśli „wszyscy tak robią” i w ten sposób patologia staje się czymś normalnym. Dlatego właśnie pragniemy uświadamiać ludziom, że korupcja to nie tylko problem wielkiego biznesu i polityków ale dotyczy każdego, kto wręcza choćby najmniejszą łapówkę. Taka „mała korupcja” to też patologia, która nakręca spiralę dalszych nieuczciwych praktyk.

Poprzez akcję NIE DLA KORUPCJI ! chcemy m. in. pokazać, że osób, które nie akceptują takich praktyk jest więcej niż się wydaje, że „nie wszyscy to robią”. Chcemy również pokazać, że każda najmniejsza łapówka jest zagrożeniem ładu instytucjonalnego w Polsce i obniża zdolność państwa do organizacji życia publicznego, tworząc podział na równych i równiejszych.

Szczególnym celem uczestnictwa młodzieży w Tarnowskim Dniu NIE DLA KORUPCJI! będzie doskonalenie u młodych ludzi, sprawności społecznych oraz wzbogacenie elementów wychowania obywatelskiego.

Nasz happening polegać będzie przede wszystkim na rozdawaniu z uśmiechem i w rytmie muzyki okolicznościowych naklejek NIE DAJE NIE BIORĘ ŁAPÓWEK. Wolontariusze będą obecni na pl.Sobieskiego, ul Wałowej oraz ul. Krakowskiej w dniu 23.02.2008 /sobota/ w godz.11.00 – 13.00

Info: Młodzieżowe Centrum Samorządności PM

Komentarze...