Konsulat honorowy Irlandii w Krakowie?
access_time 2007-09-11 15:44:26
Możliwe, że w Krakowie powstanie honorowy konsulat Irlandii. Ma to też znaczenie dla całego regionu Małopolski, w tym również regionu tarnowskiego, z którego sporo osób znalazło zatrudnienie właśnie w Irlandii.

%%br%%

Ambasador Republiki Irlandii w Polsce Declan O'Donovan powiadomił marszałka Małopolski Marka Nawarę o planach utworzenia w Krakowie konsulatu honorowego Irlandii. Poprosił w związku z tym marszałka o wskazanie osoby na stanowisko konsula.

Podczas wczorajszego spotkania w gabinecie marszałka Declan O'Donovan zaproponował Markowi Nawarze, aby wskazał osobę z branży biznesowej lub prawniczej, która mogłaby zostać konsulem honorowym Irlandii w Krakowie. - Utworzenie konsulatu uważamy za priorytet. - mówił. Obecnie w Polsce istnieje tylko jeden konsulat honorowy Irlandii. Znajduje się on w Poznaniu (konsulem honorowym jest tam dr Jacek Kseń).

Utworzenie kolejnej placówki w Polsce wiąże się z coraz liczniejszą Polonią w Irlandii i napływem do naszego kraju Irlandczyków. Polacy przebywający i pracujący w naszym kraju mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój gospodarki - mówił ambasador Declan O'Donovan. - Sprzyjamy im i staramy się pomóc. Zdaniem ambasadora, dzięki Polakom zmniejsza się tzw. "szara strefa", co sprzyja emigrantom i samej Irlandii.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku zapoczątkowało zupełnie nowy rozdział w historii Irlandii. Kraj ten bowiem otworzył swój rynek pracy. Ambasada RP w Irlandii szacuje, że w tym kraju w 2006 roku pracowało ok. 70-80 tys. Polaków. Tak więc dwóch spośród 100 mieszkańców Irlandii to nasi rodacy. Stanowią najliczniejszą mniejszość narodową w tym kraju. Około 80% (ponad 60 000) z nich mieszka w stolicy - Dublinie.

Podczas spotkania zwrócono również uwagę na potrzebę wzmocnienia współpracy między uczelniami w Polsce i w Irlandii.

Komentarze...