Premiera operetki Karla Zellera Ptasznik z Tyrolu
access_time 2007-03-26 18:40:12
Ptasznik z Tyrolu to operetka w trzech aktach, której premiera odbyła się w Wiedniu w 1891 roku. W świat operetkowy, który do tej pory był przede wszystkim światem salonów, kabaretów albo mitologii, Zeller wprowadził folklor, ludowość, świeżość melodii i wiejski pejzaż.
Kompozytor z pewnością zawdzięczał swój sukces dobremu rzemiosłu, wrodzonej inwencji melodycznej pozwalającej mu tworzyć motywy wdzięczne, łatwo wpadające w ucho, ale przede wszystkim tematyce wykorzystywanych librett oraz zgodności charakteru muzyki z tą tematyką. Zeller porzucił bowiem świat hrabiów i książąt dotąd eksploatowanych w różnych odmianach przez librecistów i sięgnął po opowieści "z ludu". Jego bohaterowie to wykonujący różne zawody mądrzy i dzielni przedstawiciele Austrii wiejskiej lub małomiasteczkowej: myśliwi, ptasznicy, drwale, listonosze, górnicy itp. Potrafią kochać niezgorzej od hrabiów, a wrodzona inteligencja i prawość charakterów pozwala im niejeden raz górować nad arystokratami. Pogodne, wesołe sceny ansamblowe są najmocniejszym punktem partytury Ptasznika.

A melodyjność duetu Adama i księżnej "Kiedy w Tyrolu róży kwiat...", czy piosenki Adama "Lat dwadzieścia miał mój dziad..." - zapewniają im trwałą pozycję w repertuarze operetkowych śpiewaków.
Premiera przygotowana jest we współpracy z Fundacją Międzynarodowe Produkcje Operowe (Internationale Opera Producties), działającą od 2000 roku. Założycielami fundacji są dyrektorzy teatrów holenderskich.

Aktualna produkcja operetki Ptasznik z Tyrolu jest realizacją klasyczną. Scenografia i kostiumy nawiązują do oryginalnej, XVIII - wiecznej mody z lekką stylizacją. Spektakle zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji językowej. A reżyser tak mówi o krakowskiej realizacji:" (…) każda operetka powinna przede wszystkim bawić, a libretto Ptasznika z Tyrolu jest napisane z humorem, czytelnym zwłaszcza dla tych, którzy znają historyczne tło libretta. Ale mimo tych historycznych odniesień, libretto jest żywe, wręcz współczesne w potraktowaniu np. postaci kobiecych. Mamy tu kapitalny wachlarz mocnych kobiet, decydujących o swoim życiu, ba, nawet pracujących zawodowo, jak listonoszka Krysia. Dobre tworzywo teatralne jest ponadczasowe, więc myślę, że ta inscenizacja znajdzie swoich zwolenników. Staraliśmy się - wszyscy realizatorzy spektaklu - połączyć w niej tradycję ze współczesnością, co da się zauważyć choćby w pewnych elementach strojów. Chcieliśmy też wydobyć pewne głębsze przesłanie dzieła, mówiące o ludzkich uwikłaniach. Ich symbolem są zastosowane elementy scenograficzne."

Premiera tej wspaniale zapowiadającej się opery zaplanowano na 31 marca oraz 1 kwietnia bieżącego roku. Spektakle odbędą się na scenie w gmachu Teatru im. J. Słowackiego o godzinie 18.30.
Bilety nabyć można w kasie Opery w gmachu Teatru im. J. Słowackiego (tel.: 012 421 16 30). Ceny biletów: 30,00 – 100,00 zł
Komentarze...