Dni Irlandii
access_time 2006-03-07 14:35:50
Kobranocka śpiewa "Kocham Cię jak Irlandię" - dlaczego właśnie Irlandię? Co jest takiego fascynującego w tym kraju? Od soboty rozpoczynają się Dni Irlandii w Tarnowie. Prelekcja multimedialna, film, muzyka, koncert - wszystkie przygotowane atrakcje mają przybliżyć nam kulturę tego kraju.

Impreza przygotowna jest przez III Liceum Ogólnokształcące i Tarnowskie Centrum Kultury. Oto harmonogram imprezy.

 

Harmonogram „DNI IRLANDZKICH”


04.03 (sobota), godz. 16.30 - "IRLANDIA, SZMARAGDOWA WYSPA" - prelekcja multimedialna - Piwnice TCK – wstęp wolny;

 

07.03 (wtorek), godz. 11.00 - "KRWAWA NIEDZIELA" ("Bloody Sunday") – reż Paul Greengrass – seans filmowy - Kino Marzenie – wstęp 5 zł.;

 

10.03 (piątek), godz. 16.00 - 18.00 oraz 18.00 – 20.00 - WARSZTATY TAŃCA IRLANDZKIEGO - III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie – wstęp 15 zł (uczniowie),  20 zł (dorośli);

 

16.03 (czwartek), godz. 11.00 - "KRWAWA NIEDZIELA" ("Bloody Sunday") – reż Paul Greengrass – seans filmowy - Kino Marzenie – wstęp 5 zł.;

 

17.03 (piątek), godz. 11.00 - "KRWAWA NIEDZIELA" ("Bloody Sunday") – reż Paul Greengrass – seans filmowy - Kino Marzenie – wstęp 5 zł.;

 

17.03 (piątek), godz. 18.00 -  "WIECZÓR ŚW. PATRYKA" - klubowe spotkanie z muzyka irlandzką, fotoprojekcje z wyprawy do Irlandii - Piwnice TCK – wstęp wolny;

 

18.03 (sobota), godz. 19.00 - SUSHEE - koncert zespołu grającego muzykę irlandzką, celtycką i folkową - Piwnice TCK – wstęp 10 zł (uczniowie)/15 zł (dorośli)

 

SUSHEE – zespół powstał w 2001 r, tworzy go 6 osób wykonujących własną wersję szeroko rozumianego gatunku Irish Music. Żywiołowe melodie irlandzkie i celtyckie, oparte na motywach tradycyjnych z mocno osadzonym pulsem sekcji rytmicznej, unisona skrzypiec, akordeonu, autorskie teksty, rozbudowane partie instrumentalne, miarowy beat porywający do tańca wraz z fletowo brzmiącą barwą głosu solowego są znakiem firmowym zespołu. Z całą pewnością nie prezentują typowego irlandzkiego folku, ale Irlandię – taneczną i refleksyjną

Choć nawiązują do różnych stylów muzycznych - muzyka irlandzka, muzyka celtycka, muzyka szkocka stanowi ich główną inspirację. Śpiewają w języku polskim do muzyki, którą sami tworzą w oparciu o znane tradycyjne motywy irlandzkie.
 
Skład zespołu:

Katarzyna Pytel – skrzypce
Agatka Kozioł – śpiew
Maciej Tobiasz – akordeon
Marcin Ciszkowicz - gitara basowa
Dominik Klimczak - perkusja
Mirosław Kliś "Mimiś" - wokal, gitara prowadząca
gościnnie Marek "Smok" Rajss na kogach, bongosach i innych "przeszkadzajkach"

 

"KRWAWA NIEDZIELA" ("Bloody Sunday") – reż Paul Greengrass - film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights.

Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już 30 lat.
Co ciekawe, w mieście do tej pory nie ma zgody nawet w kwestii nazwy: protestanci używają określenia Londonderry (w uznaniu za pomoc finansową Londynu dla miasta), katolicy opowiadają się za staroceltycką nazwą Derry, oznaczającą mały dębowy las.

 

Reżyser i producenci od początku starali się, żeby nie był to projekt tylko angielski (protestancki), czy tylko irlandzki (katolicki). Ogromnie zależało im na brytyjsko -irlandzkiej współpracy. Głównymi producentami filmu są więc Pippa Cross, szef działu filmowego brytyjskiej wytwórni Granada oraz uznany irlandzki reżyser, Jim Sheridan (Moja lewa stopa, The Field), kierujący firmą Hell`s Kitchen.

 

Od początku wszyscy byli przekonani, że film zostanie zamknięty w ścisłych ramach czasowych i będzie opowiadał tylko o tym, co wydarzyło się w niedzielę 30 stycznia 1972 roku. Twórcy nie chcieli opisywać trwającej pięć wieków historii konfliktu, począwszy od Cromwella i zwycięstwa Wilhelma II Orańskiego w 1690 roku. Zamierzali skupić się przede wszystkim na dramatycznych wydarzeniach Krwawej Niedzieli. Do pewnego stopnia punktem odniesienia dla twórców był film Gilla Pontecorvo Bitwa o Algier z 1960, który zrobił ogromne wrażenie na reżyserze Krwawej Niedzieli.

 

Bardzo ważnym elementem przygotowania do zdjęć była dokumentacja. Twórcy filmu zrezygnowali z przeprowadzania wywiadów i postanowili oprzeć się na ogromnej ilości dostępnych materiałów. Dodatkowym źródłem wiedzy o wydarzeniach z 1972 roku było nowe śledztwo prowadzone od 1998 roku przez lorda Savilla. Przełomem w przygotowaniach do filmu okazało się dotarcie do tzw. „taśm Portera” nagranych przez lokalną telewizję i radio w sklepie Portera przy William Street w centrum Derry.

Dla twórców filmu było bardzo ważne, by opowiadać nie tylko o cywilach, którzy zginęli lub zostali ranni 30 stycznia, ale również o brytyjskich żołnierzach. Krwawa Niedziela jest bowiem również częścią brytyjskiej historii. Brytyjczycy myślą o sobie jako o ludziach opanowanych i rozsądnych, unikających skrajnych reakcji i postaw. Jak w takim razie było możliwe, że brytyjscy żołnierze strzelali do 27 nie uzbrojonych cywilów, zabijając 14 z nich?

 

Twórcy filmu mają nadzieję, że film odbije się szerokim echem na całym świecie - dziś krwawe starcia między wojskiem i ludnością cywilną mają miejsce w wielu miejscach, choćby w Czeczeni czy Izraelu.

Czas trwania: 107 min.

 

%%br%%

Komentarze...