Pamietajmy o Rybowiczu
access_time 2005-10-18 18:19:23
W najbliższy piątek przypadnie 15. rocznica tragicznej śmierci Jana Rybowicza, poety i pisarza, jednego z najciekawszych współczesnych literatów regionu tarnowskiego, a jednocześnie postaci nieco zapomnianej przez współczesnych. Te rocznice chcą przypomnieć aktorzy tarnowskiego Teatru 'Nie Teraz', którzy przygotowują z tej okazji premierę spektaklu.

Jan Rybowicz pochodził z Lisiej Góry. Mieszkał w jednym z przydrożnych domów połozonych tuż przy trasie z Tarnowa do Dąbrowy Tarnowskiej i dalej do Kielc. Dom stoi do dziś tuż obok wybudowanego przed czterema laty lisiogórskiego ronda. Ta lokalizacja miała wpływ na tragiczne losy pisarza, ktory nie stronił od alkoholu, a po przeciwnej stronie trasy krajowej miał do dyspozycji bar, gdzie dość często przesiadywał i tam go widywano.

Postać Jana Rybowicza od lat stara się przypominać Tomasz Antoni Żak, szef tarnowskiego Teatru 'Nie Teraz'. Chce ponownie przypomnieć te tragiczna postać tarnowianom, mieszkańcom Lisiej Góry i całego regionu. Dlatego na piątek Tomasz Antoni Żak planuje pierwszy element w obchodach Roku Rybowiczowskiego.

Pierwszym takim elementem bedzie spotkanie na cmentarzu w Lisiej Górze, gdzie pochowany jest Jan Rybowicz. Jak powiedział nam Tomasz Antoni Żak, grób Rybowicza nie posiada zadnej tablicy nagrobnej i nawet miejscowi nie wiedzieli w związku z tym, gdzie jest pochowany pisarz pochodzący z ich miejscowości.
Teraz ma się to zmienić, zostanie ufundowana nowa tablica nagrobna. Pomoc w tej sprawie obiecał wojt Lisiej Góry, Stanisław Wolak.

Dla Tomasza Antoniego Żaka najważniejsze jest to, że w najbliższy piątek rozpocznie się cały cykl imprez poświęconych Rybowiczowi i jego twórczości.


- Od piątku chcemy rozpocząć przypominanie postaci Rybowicza na różne sposoby - zapowiada Tomasz Antoni Żak.

- Zbliżamy się m. in. do premiery spektaklu nazwanego po prostu 'Rybowicz - głowa pełna lalek'. Premierę w wykonaniu aktorów naszego teatru zaplanowaliśmy na czwartego grudnia.

Jeszcze wcześniej odbędzie się konkurs poezji Rybowicza, który został już rozpisany w lokalnych szkołach. Będzie także wystawa książek Rybowicza. Przypomnijmy, że doczekały się one tłumaczeń na kilka języków. Na zorganizowanej wtedy okolicznościowej wystawie znajdą się m.in, fotogramy z wizerunkami pisarza.


- A wszystko rozpocznie się właśnie już w najbliższy piątek na cmentarzu w Lisiej Górze, gdzie jest pochowany Jasiu Rybowicz i gdzie w piątek złożymy kwiaty - zapowiada Tomasz Antoni Żak.

 - Także w piątek odbędzie się konferencja prasowa w miejscu bardzo ważnym dla Jasia, choć tragicznym, czyli w miejscowej knajpce przy rondzie.


Ta gospoda była dla Jasia drugim domem, zwłaszcza w późniejszym okresie życia. Jak wiemy, Jan Rybowicz zmarł tragicznie, a alkohol nie był tu bez znaczenia.Obecnie w Lisiej Górze nie mieszka już żadna rodzina Jana Rybowicza.

(smol) %%br%%Dziennik Polski


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A