Talię zamknąć czas...
access_time 2005-10-10 02:11:07
Jury nagrodziło "Kandyda" publiczność wybrała "Rodzinę Deptaków". Teatr Solskiego nagrodzono "Drożdżami Artystycznymi", a dyrektor Grażynę Nowak "Pantofelkiem Kopciuszka". Nagrody zostały rozdane, Talia 2005 zamknięta i już zaczęto planować kolejną - jubileuszową. Na koniec zaśpiewała Marty Bizoń.

Przez dziewięć dni mogliśmy obejrzeć 15 sztuk teatralnych - były wśród nich farsy, kabarety, pantonimy. Wszystkie łączyło jedno - miały nas rozśmieszać. "To lepszy festiwal niż zeszłoroczny - tak podsumowała tegoroczny Festiwal Komedii Teatralnej - dyrektor Wydziału Kultury Agnieszka Kawa. Mam kontakt z jurorami, którzy doceniają organizacje. To dla nas komplement. Miłe jest to, że jurorzy chętnie do nas wracają. Nasza tarnowska publiczność też nie zawiodła, bardzo licznie przychodziła do teatru przez te ostanie dziewięć dni" - dodała pani dyrektor.

 

Prezydent Mieczysław Bień zamknął Talię 2005 tymi słowami: "Kończy się nasz wspaniały festiwal. Myślę ze jesteście z niego zadowoleni. Miejmy nadzieję, że komedia pozostanie tylko częścią teatru, będzie grana na jego deskach i nie przeniesie się na nasze życie polityczne, życie w naszym mieście. Talia jest sposobem promocji naszego miasta. Możemy mówić o sobie dobrze, ale ważniejsze jest to, żeby inni o nas mówili dobrze. O to nam chodzi. Za rok X Talia. Wkrótce rozpoczniemy pracę nad nią. Już dziś życzę dyrektorowi, żeby o bilet na kolejną Talię było bardzo trudno".

 

W jury tegorocznego Festiwalu zasiedli: Olga Lipińska (przewodnicząca), Anna Burzyńska, Anna Retmaniak, Paweł Głowacki, Józef Opalski (sekretarz). Przyznano kilka nagród. Wyróżniono Halinę Skończyńską za rolę żeńską w spektaklu „Życie trzy wersje”  Yasminy Rezy oraz Mariana Dziędziela i Grzegorza Mielczarka za kreacje w spektaklu  „Życie w teatrze” Dawida Mameta. Nagrody otrzymali również Andrzej Franczyk i Jacek Strama za role męskie w spektaklu "Mąż mojej żony". Nagroda za reżyserię jury przyznało Tomaszowi Obarze („Mąż mojej żony”). Za inscenizację  spektaklu i muzykę wyróżniono spektakl Rafała Kmity „Aj waj! czyli historie z cynamonem” . Nagrody powędrowały do Rafała Kmity i Bolesława Rawskiego. Za najlepszy scenariusz jury uznało „Świniopolis” z Teatru Biuro Podróży w Poznaniu a nagrodę otrzymał Paweł  Szkotak.

 

Grand Prix – 10 000 złotych przyznano spektaklowi „Kandyd czyli optymizm” Voltaire’a z Teatru Groteska w Krakowie, w reżyserii Pawła Aignera. Jest to nagroda Ministerstwa Kultury. Statuetkę Talii ufundował Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. Autorką jest artystka –rzeźbiarz Ewa Fleszar. Publiczność doceniła "Rodzinę Dreptaków".

 

Jury z przewodniczącą Olgą Lipińska na czele uhonorowało Tarnowski Teatr wyróżnieniem „DROŻDŻY ARTYSTYCZNYCH” za twórczy zaczyn, który inspiruje życie kulturalne miasta i regionu.

 

Kopciuszkiem festiwalu okazała się pani dyrektor Grażyna Nowak, która została obdarowana malutkim pantofelkiem przez dyrektora Wojciecha Markiewicza.

 

Czekamy na kolejną Talię....

 

 

BB

 

 

 

Sponsorzy:
 
 hspace= hspace=
 
  hspace= hspace=
 
  hspace= hspace= hspace=

 


Komentarze...