Talia - odsłona ósma
access_time 2005-10-07 17:25:22
Dziś "Cholonek" spektakl grany gwarą śląską. Prezentuje go Teatr Kortez z Katowic.

TEATR KOREZ – KATOWICE
Janosch CHOLONEK


O SPEKTAKLU

 

>„Cholonek” to adaptacja kultowej powieści Janoscha: "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny".  Spektakl o ludziach żyjących pomiędzy.</font> Pomiędzy Polską a Niemcami. Pomiędzy snem i jawą. Pomiędzy tragedią a farsą. Grany gwarą. Dla Ślązaków i tych, którzy Śląska nie rozumieją. Przeciwko Ślązakom i przeciwko tym, którzy Śląska nienawidzą. Spektakl niegrzeczny, bulwersujący i skandalizujący. Kij w mrowisko śląskich kompleksów, nacjonalizmów i krzywd wobec Polski i Niemiec. Pełen plebejskiego śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Spektakl o ludziach posiadających atawistyczny, zwierzęcy dar dostosowywania się do okoliczności, które niesie los, za wszelką cenę starających się przetrwać, nierzadko kosztem własnej godności. Nikt przed Janoschem i nikt po nim nie potrafił w tak sugestywny i ekspresyjny sposób opisać losu Ślązaków w XX wieku, ich mentalności, poczucia humoru i zarazem całego tragizmu zawartego w śląskich losach.
<p><br/>
- Powieść Janoscha można porównać do słynnych śląskich filmów Kazimierza Kutza. Nasz spektakl mówi m.in. o tym, że Ślązacy, mimo że są stąd, muszą tu cały czas walczyć o swoje, że to region tarmoszony przez historię - powiedział Mirosław Neinert.</p>
<p> </p>
<p><font face=Z RECENZJI


Teatr KOREZ wystawił spektakl "Cholonek" na podstawie  książki Janoscha "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" - dla wielu kultowej opowieści o egzystencji górnośląskich robotników, będącej zarazem portretem historii,  która przetoczyła się po kawałku ziemi między Polską a Niemcami.


To spektakl niezwykły. Drugiego takiego nie grają w żadnej innej części Polski. Grany gwarą, choć prawdę mówiąc - nie grany, co "wygodany", autentycznie i bez zgrzytów. To świetnie zakomponowany portret rodzinny przy kuchennym stole, tak barwny jak obrazy Pawła Wróbla. To ciąg historii, które do dziś opowiada się w niedzielne popołudnia  w wielu śląskich domach Katowic, Bytomia, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Zabrza...
(Gazeta Wyborcza)

Reżyseria: Mirosław Neinert i Robert Talarczyk

Adaptacja: Robert Talarczyk

Scenografia i kostiumy: Ewa Satalecka

Obsada: Grażyna Bułka, Ewa Grysko/Barbara Lubos-Święs, Izabella Malik, Mirosław Weinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk.

 

 

 

Komentarze...