Niepołomicka fabryka
access_time 2005-08-11 01:15:01
Niemiecka firma MAN będzie produkować samochody ciężarowe w Niepołomicach. Pracę otrzyma 650 osób a w przyszłości nawet 2 tysiące. Z Niepołomicami przegrały Koszyce. Na podpisanie dokumentów wyznacono 16 sierpnia.

Niemiecki koncern MAN produkuje pojazdy, maszyny drukarskie, silniki. To trzeci, co do wielkości,producent samochodów ciężarowych i autobusów w Europie. Główna siedziba znajduje się w Monachium a trzy czwarte produkcji zlokalizowane jest poza granicami Niemiec.

 

Budowa fabryki rozpocznie się w tym roku a produkcja samochodów ruszy za dwa lata. MAN zainwestuje w Niepołomicach około 100 mln euro. Wcześniej musi zainwestować sam region. Województwo małopolskie zobowiązało się do jesieni przygotować dla MAN-a aż 80 hektarów gruntów, a w ciągu półtora roku - kolejne 62 hektary. Niemiecki koncern potrzebuje około 140 ha - na własny obiekt - 80 ha, a dla firm współpracujących - 60 ha.

 

Dla zarządu MAN-a najważniejsza jest bliskość Krakowa - dużego ośrodka akademickiego, gdzie z łatwością znajdzie kadrę techniczną i wykwalifikowanych robotników.

 

Fabryka będzie montowanią cieżarówek, produkującą 15 tysięcy samochodów rocznie. Zostanie umieszczona w Specjalnej Strefie Ekonomicznej i będzie korzystać z ulg podatkowych. MAN ma też otrzymać wsparcie finansowe za stworzenie nowych miejsc pracy.

Nowe miejsca pracy w Małopolsce przyniesie nie tylko niemiecka inwestycja. Gotowe są już dwa porozumienia o wsparciu finansowym dla powstania w Krakowie dwóch centrów usługowych dla zagranicznych inwestorów. Nie ujawniomo nazw żadnej z tych firm.

 

Wszystkie szczegóły dotyczące inwestycji MAN-a oraz pomocy publicznej dla tego przedsięwzięcia zostaną ujawnione dopiero po podpisaniu ostatecznej umowy, co ma nastąpić 16 sierpnia.

 

BB

 

Komentarze...